Mide Yanmasına Sebep Olan Şeyler

Ara sıra yaşadığınız ya da farkında olmadan daha sık hissettiğiniz mide yanması sorununuz varsa dikkat edeceğiniz birkaç şey sayesinde bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.Yağlı, tuzlu ya da çok baharatlı besinlerin midenize verdiği rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Bunun için mide yanmasına neden olan yiyecekleri bilmelisiniz.

Mide Yanmasına Neden Olan Besinler

Turpgiller

Turpgiller

Hani bir söz vardır; azı karar çoğu zarar diye…

İşte turpgiller tam da bunun için uygun. Az yerseniz sindirimi hızlandırır ancak fazla yerseniz de mide yanmasına sebep olur. Hatta gaz yapar ve daha farklı sorunlara da sebep olabilir.

Rafine Karbonhidratlar

Pizza

Pizza, ekmek, pasta ya da hamur işleri…

Hayatınızda en az olması gereken karbonhidrat grubundan. Ekmeği bile tam buğday tüketmeli ve karbonhidrat tüketiminizi olabildiğince azaltmalısınız. Hem gereksiz kalori alımını durdurmuş olursunuz hem de sağlıklı beslenebilirsiniz. Özellikle dikkat edin; hamur işi yedikten sonra midenizin yanması başlar ve giderek artar.

Baharatlı Yiyecekler

Gereğinden fazla baharat tüketimi midenize zarar verir. Mide yanmalarının en temel sebeplerinin başında baharatlar gelmektedir. Özellikle kırmızı pul biber, karabiber, çili biberi ve hardal tüketimini en az seviyede tutmalısınız.

Süt Ürünleri

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransınız varsa ve siz bu sorundan kaynaklı mide yanması yaşıyorsanız süt ürünlerini en az seviyede tüketmenizde fayda var.

Gazlı İçecekler

Maden suyu dışında yer alan gazlı içecekler hem şeker seviyeleri hem de asit seviyeleri yüzünden oldukça sakıncalıdır. Hayatınıza sadece su ve maden suyunu tüketerek devam ederseniz, mide yanması sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.