Mide Yanmasını Geçiren Tarifler


Mide rahatsızlıkları günlük yaşamı zorlaştıran ve kalitesini düşüren bir durumdur. Özellikle sıkça karşılaşılan mide yanması her ne kadar antasitler kullanılarak geçirilse dahi doğal yollardan da bu durumun oluşmasını engelleyebilir veya tedavisini sağlayabilirsiniz.

Mide Yanmasını Engelleyen Doğal Tedavi Yöntemleri

Son derece rahatsızlık veren bir semptom olan mide yanması genellikle midede çok fazla asit salgılanması halinde meydana gelir. Boğazın alt kısmına giden bu asit midede oluşan hazımsızlık benzeri semptomlarla kendini belli eder. Aşırı yemek tüketmek de mide yanmasını tetikleyebilir. Doğal yöntemler kullanarak mide yanması daha hafif bir şekilde geçiştirilebilir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Çay Tarifleri

Çok şiddetli olmamakla beraber yanma hissi hızlı bir şekilde kaybolur ancak bu konuda dikkatli olmak gerekir. Zira bazı durumlarda ülser, iltihap veya farklı komplikasyonlara da neden olma ihtimali vardır. Tamamen doğal yöntemler kullanarak midedeki pH seviyesini düzenlemek ve antasit kullanmadan da bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak mümkündür.

Mide yanmasına iyi gelen doğal yöntemler ile ilgili size önerdiğimiz karışımları tüketebilir ve semptomlar belirdiği anda bu sıkıntıdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Mide Yanmasına İyi Gelen Tarçın Çayı

Mide Yanmasını Geçiren Tarçın Çayı

Mide yanmasını ve ağrısını hafifleten tarçın içeriğindeki anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikler sayesinde midenin tahriş olmasına neden olan yiyeceklerin yarattığı olumsuz etkiyi ortadan kaldırır ve çok doğal bir çözümdür.

Doğal yağlar içermesinden ötürü mide zarındaki tahrişin azalmasını sağlar ve mide asidinin negatif etkilerini ortadan kaldırır.

Tarçın Çayı Malzemeleri:

Yarım tatlı kaşığı toz tarçın

1 çorba kaşığı bal

1 su bardağı içme suyu

Hazırlanışı

Bir kap içinde suyu kaynatıp içine tarçını ilave edin.

10 dakika boyuna demlendirip ardından sürün ve bal koyarak karıştırın.

Uygulanışı:

Yemeklerden yarım saat sonra tarçın çayını içebilirsiniz.

Mide Yanmasına İyi Gelen Marul Çayı

Mide yanmasına iyi gelen marul çayı semptomların azalmasını sağlarken, marulda bulunan antasit ve anti-flamatuar bileşikler hazımsızlık şikayetlerinin de önüne geçerek midede oluşan tahrişi hafifletir. Diğer yandan sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur ve mide yanması hissini yatıştırır.

Malzemeler

3 tane marul yaprağı

1 su bardağı içme suyu

Hazırlanışı

Birkaç şerit halinde kestiğiniz marul yapraklarını kaynamış suyun içine atın ve 10 dakika boyunca bekletin. Süzdükten sonra çay olarak tüketin.

Tüketim Şekli:

Marul çayını mide yanması belirtileri ortaya çıktığında içmeniz rahatsızlığınızın yok olmasına yardımcı olacaktır.

Mide Yanmasına İyi Gelen Aloe Vera Suyu

Mide Yanmasına iyi gelen aloevera karışımı

Sayısız faydası bulunan Aloe Vera suyu sindirime yardımcıdır ve özellikle mide yanması konusunda en doğal ilaçların başında gelir. İyileştirici etkisi sayesinde mide asidinin aşırı şekilde salgılanmasının önüne geçer ve enfeksiyon riskini azalttığından mide, sindirim hastalıklarını önlemekte başarılıdır.

Bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olan temek besin maddelerini içeren Aloe Vera, ülser oluşumunu engeller.

Malzemeler

5 çorba kaşığı Aloe Vera jeli

Yarım su bardağı içme suyu

2 çorba kaşığı süzme bal

2 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri blenderden geçirin ve sulu, homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın.

Tüketimi

Mide yanması hissettiğiniz anda bu karışımı tüketin.

Aloe Vera’nın bazı istenmeyen yan etkileri olabileceği için karışımı çok fazla tüketmemeye özen gösterin. Laksatif etki yaratabileceğini aklınızda tutun.

Mide Yanmasına İyi Gelen Rezene Tohumu

Rezene yüzyıllardır doğal tedavilerde kullanılan bir bitkidir. Mide yanmasına iyi gelen rezene özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Mide asidinden kaynaklı sıkıntıları geçirmekte yardımcıdır.

Kökleri ve tohumları hem antienflamatuar, hem de antiasit yönünden son derece etkilidir ve hazımsızlık şikayetlerini ortadan kaldırırken mide yanmasına da iyi gelir.

Malzemeler

1 çorba kaşığı rendelenmiş rezene kökü

2 çorba kaşığı limon suyu

1 çorba kaşığı süzme bal

1 su bardağı içme suyu

Hazırlanışı

Rezenenin kökünden bir parça alın ve rendeleyin. Kaynattığınız 1 bardak içme suyunun içine atın ve 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyip içine limon suyu ile balı ilave edin.

Mide yanması hissedildiği anlarda karışımdan için.

Mide Yanmasına İyi Gelen Maydanoz Suyu

Arındırıcı özelliğe sahip olan maydanoz suyu mide iltihabının kontrol edilmesinde son derece faydalıdır. Mide yanmasına iyi geldiği gibi, asit reflüsünü de gideren doğal bir ilaçtır. Sağlığa faydalı bileşikler içeren maydanoz suyu sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve hızlandırır. Mide asidindeki negatif oluşumların önüne geçerek denge sağlar.

Malzemeler

1 su bardağı içme suyu

1 çorba kaşığı kıyılmış taze maydanoz

Hazırlanışı

İçme suyunu kaynatın ve içine iri şekilde doğradığınız maydanozları ekleyin. Yaklaşık 10 dakika kadar demlendirin.

Tüketimi

Maydanoz suyunu mide yanması oluştuğunda tüketilebileceği gibi, hazımsızlık şikayeti oluştuğunda da 1 bardak içilebilir. Herhangi bir şikayet söz konusu olmadan da gün içinde 3 kez içildiğinde önleyici etkisinden de faydalanmak mümkündür. Mide ağrısı hissedildiğinde de hemen tüketmek halinde ağrıyı hafifletecektir.

Mide yanmasına iyi gelen doğal yöntemler uygulamanız halinde şikayetleriniz geçmiyorsa mutlaka bir hekime danışmakta fayda vardır.

Mide yanmasını yok etmek için yağlı yiyecekler tüketmemek, şekerli ve baharatlı, acı besinlerden uzak durarak mide tahrişini engellemek de şikayetlerin azalmasında etkili olacaktır.