Uykusuzluk ve Stres İçin Epsom Tuzunun Faydaları


Uyku problemleri ve stres bozukluğu olan bireylerde oldukça net faydalar sağlayan epsom tuzu banyosu, sizin de birçok sağlık sorunlarınıza fayda sağlayabilir.

Epsom Tuzu Nedir?

Epsom tuzu, tükettiğimiz sofra tuzlarından son derece farklı özelliklere sahip olan ve doğada doğal olarak oluşan bir tuz çeşididir. Bir mineral bileşiği olan bu tuz, saf magnezyum sülfattan oluşmaktadır. Yüzyıllar boyunca kullanılmış ve pek çok derde deva bulunmasını sağlamış doğal bir üründür. Epsom tuzu uzun yıllar önce İngiltere’nin Epsom kasabasında keşfedilmiştir. Görüntüsü adeta tuza benzediği için epsom tuzu adı ile nitelendirilmiştir. En çok banyo suyuna katılarak kullanıldığından banyo tuzu olarak da bilinir. Epsom tuzu banyosu ile ağrıları yok etme, stresi azaltma ve cilt güzelliği gibi pek çok soruna çare bulunabilir.

Epsom Tuzu Faydaları

Magnezyum kas ve sinir sistemi üzerinde son derece olumlu etkiye sahip bir mineraldir. Sıklıkla karşılaşılan bacaklara giren krampların temel nedeni magnezyum eksikliğidir. Doğada yetişen besinlerde magnezyum her geçen gün azalmakta olduğundan, doğal yollardan vücuda yeteri oranda magnezyum alınamamaktadır. Epsom tuzunun temeli magnezyum sülfat olduğundan çoğunlukla ağrıları gidermek için kullanılmaktadır. Diğer faydalarına da göz atalım.

Epsom Tuzunun Ağrılara Faydaları

Migren ağrıları için de kullanımı tavsiye edilmektedir. Banyo yolu ile cilt vasıtasıyla alınabileceği gibi, biraz su ile macun kıvamına getirerek ağrılı bölgeye uygulanabilir.

Stresi azaltmak için epsom tuzu

Günümüzün en büyük problemlerinin başında gösterilen stresin giderilmesi için yüksek fayda sağlamaktadır. Epsom tuzunda bulunan magnezyum, serotonin salgılanmasını önemli ölçüde arttırmaktadır. Böylece kaygı yerine mutluluk oluşmaya başlar. Buna bağlı olarak da enerji seviyesi yükselir.

Uykunuzu Düzene Sokar

Stresten sonraki en büyük sorunlardan birisi uygu bozukluğudur. Gevşemeye yardımcı olan bu tuz sayesinde kaslarda rahatlama oluşur. Böylece düzenli uyku için ilk adım atılmış olur.

Damar Sağlığı

Kan dolaşımının kalitesi ve  damar sağlığı için kullanılması gerekir. Özellikle ailede kalp hastalığı geçmişi olanların düzenli kullanımı kalp rahatsızlığı ihtimalini azaltır.

Cilt Sağlığı için Epsom Tuzu

Epsom Tuzu ile Cilt Bakımı

Cildin yumuşaması için oldukça etkilidir. Ayaklar için kullanımı önerilmektedir. Özellikle ayak kokusu sorunu çekenler ve topuklarda sert dokuya sahip olanların düzenli olarak epsom tuzuyla takviye edilmiş suda ayaklarını dinlendirmeleri önerilir.

Diyabet

İnsülin artışına destek olduğundan şeker hastaları için son derece faydalıdır. Diyabette gerileme sağlamak için yeteri oranda magnezyum alımı sağlanmalıdır.