Neden İdrar Kaçırılır?

İdrar kaçırma sorunu özellikle kadınlarda 30'lu yaşlardan sonra görülmeye başlıyor. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte. İdrar kaçırma sorununun belirtilerini hisseden kadınların vakit kaybetmeden bir uzmana görünmeleri gerekir. İdrar kaçırma sorunu ancak bir uzman hekimin muayenesi ile belirlenebilir.
Devamını Gör...

Bunları da Görmelisiniz

1 31

Kadın Sağlığı Hakkında Her Şey

Kadın Sağlığı Rehberi: Sağlıklı Yaşam ve Bakım İpuçları

Kadın sağlığı ile ilgili olarak bilinmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Kadınlar erkeklere oranla daha komplike vücut yapılarına sahiptirler. Ergenlik dönemi, doğum ve menopoz gibi çeşitli evreler kadın sağlığı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken dönüm noktalarıdır. Bu gibi süreçler içerisinde kadın vücudu çok fazla iç ve dış etmene maruz kalmakta ve şekil değişikliği yaşamaktadır. Bu nedenle yıllar içerisinde beraberinde bir takım rahatsızlık ve hastalıklar meydana gelebilmektedir. Kadınların tüm bu aşamalarda doktor kontrollerinden geçmeleri son derece önemlidir. Ancak doktora gitmeden uygulanması gereken işlemlere dikkat etmekte fayda vardır. Doktordan önce kadınların sağlığı için yapacakları uygulamalar ve kadın hastalıklarını inceleyelim.

Kadın Sağlığı Hastalıkları ve Bakımı

Kadınların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için mutlaka iyi beslenme, spor, zararlı alışkanlıklardan uzak bir hayat ve düzenli doktor kontrolü yapmaları gerekmektedir. Bu temel kriterlere uyulduğu zaman hastalıklardan korunma ihtimali oldukça artmaktadır. Kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan bazıları şöyledir:

  • Bel Ağrısı
    Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla bel ağrısı şikayeti olmaktadır. Kadın sağlığı nedir konusunun araştırılması sırasında en çok rastlanan konuların başında bel ağrıları gelmektedir. Ağır kaldırma, sürekli eğilerek iş yapma ve doğum gibi nedenlerden ötürü kuyruk sokumu bölgesinde bel ağrısı şikayeti oluşmaktadır.
  • Meme Kanseri
    Ailede kanser geçmişi mevcut ise kontrollerin oldukça sık yapılması gerekmektedir. Doktora gitmeden önce evde düzenli olarak meme dokusunda kistik yapı kontrolleri yapılması erken teşhis için hayati önem taşır.
  • Doğum
    Kadın sağlığının belki de temelini oluşturan en önemli konu doğum, doğum kontrolü ve buna bağlı gelişen konulardır. Kadınların hem fiziki hem de ruhsal sağlığında doğum öncesi ve sonrasında pek çok değişiklik gerçekleşmektedir. Doğum öncesinden başlayarak tüm hazırlık süreçlerini doğru takip edip, doğum sonrası döneme daha kaliteli hazırlanmak ve sağlığı korumak mümkün olacaktır.