Yerde Uyumanın Faydaları

Sabahları yorgun uyanıyorsanız, vücudunuzda ağrılar varsa ve yeterince dinlenemediğinizi düşünüyorsanız bu öneriler tam da size göre.

Uykunun en doğal ve sağlıklı halini biliyor musunuz? Tabi ki geçmişteki büyüklerimizin de yaptığı gibi yerde ya da sert bir zeminde uyumak. Uzun yıllar sağlıkla yaşamalarının sırlarından biri de bu olabilir mi?

Yerde uyumak sizi birçok önlemden ve stresten uzak tutar. Farkında olmasak da uykuya dalarken kendimizi uyku sırasında sağa sola çarpmama ve yere düşmeme gibi durumlara karşı tembihliyoruz. Yerde yatarken bunların hiçbirini yaşamazsınız.

Yerde nasıl uyunmalı?

Yerde uyumak için en doğru pozisyon sırtüstü uyumaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan rahatlığı size verecektir. Alışmadığınız için ilk başta biraz tuhaf gelse de gece deliksiz uyumanızı sağlar. Altınıza ince bir örtü serikten sonra dizlerinizin altına küçük bir yastık yerleştirebilirsiniz.

Yerde Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Yerde yatmanın faydaları saymakla bitmez, biz size başlıca yararlarını ve dikkat etmeniz gerekenleri listeledik.

Yerde Uyumak Boy Uzatır

Yumuşak zeminlerde uzun süre uyumak doğal hizayı bozar ve kalça-sırt bölgesinde kamburluğa sebep olur. Yerde uyurken bu durumları yaşamazsınız ve uzun vadede boy uzamasına olanak tanır.

Duruş Doğruluğu Sağlar

Bu doğal uyku halinde kemikleriniz ve eklemleriniz en doğru halde konumlanacaktır. Ayrıca kas kasılmalarının da önüne geçmiş olursunuz.

Doğal uyku pozisyonuna sabırla uyduğunuz taktirde duruş bozukluklarını düzeltebilirsiniz. Eklemlerin onarılmasına katkı sağlar.

Huzur Verir

Dünya sıkıntılarından, kaygılarından kurtulmanın bir yolu da bir ahşap zeminde dinlenmektir.

Boyun ve Sırt Ağrılarını İyileştirir

Boynunuzda ve sırtınızda sık sık ağrı meydana geliyorsa yanlış hizalanmış omuzlardan kaynaklı olabilir. Düz bir ahşap zeminde uyuduğunuzda omuzlarınız olması gereken hizaya kavuşacak ve ağrılar azalarak yok olacaktır.

Ayrıca bu bozukluk baş ağrılarına da sebep olabilmektedir.

Kalçaları Hizalar

Omurga ağrıları ile ilgili rahatsızlıkların omzun yanlış hizalanmasıyla meydana gelir. Yerde ya da sert bir zeminde uyurken kalçaların omza hizasını düzeltir.

Omurga Sağlığını Korur

Merkezi sinir sistemimize bağlı olan omurganın sağlığını koruyor musunuz? Kısa ve uzun vadede fiziki ve sinirsel rahatsızlıklar yaşamak istemiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz.

Alt Sırt Ağrılarını Azaltır

Alt sırt ağrılarını azaltmak ve yok etmek için iç çamaşırlarınızla sert bir zeminde yatmayı deneyebilirsiniz.

Yerde Uyurken Dinlenirsiniz

Dinlenerek uyanmak, beyni mutlu etmek ve doğal pozisyonda uyumak sizi mutlu eder.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.