Bunları da Görmelisiniz

1 31

Doğal Reçeteler - Alternatif Tıp

Ev Yapımı İlaçlar: Doğal ve Etkili Tarifler

Sağlığımızın en önemli varlığımız olduğu tartışılmaz bir gerçek. Herkes kendisine en iyi şekilde bakmak ve hastalanmamak ister. Ancak bazı durumlarda bu mümkün olmamaktadır. Yakalanılan hastalık ya da problemlerde doktora görünmek ve ilaç kullanmak zorunluluğu doğabilir. Ev yapımı ilaçlar ile doktora başvurmak zorunda kalmadan ya da kimyasal ağırlıklı ilaçlar kullanmadan iyileşebilmek bazen mümkün olabilir. Doktordan önce evde yapabileceğiniz basit tariflerle kendi ilaçlarınızı doğal yollardan hazırlayabilirsiniz. Hem ucuz hem de kolayca hazırlayabileceğiniz bu ilaçlarla pek çok hastalığın üstesinden gelebilirsiniz. Hatta çoğu doğal ilaç tarifi ile bir hastalığa maruz kalmadan önce önleme de sağlamanız mümkün olabilir.

Şifalı Bitkiler Nelerdir ve Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Her bitkinin pek çok derde iyi gelecek özellikleri bulunmaktadır. Bazen gözümüzün önünde duran bir bitki veya karışım ile vücudumuzun bir yerindeki soruna çözüm bulabiliriz. Hangi bitkinin hangi sorunlara çözüm olabileceği hakkında bitki dünyasına göz atalım.

  • Çörek Otu Bitkisi: Çörek otunun yüzyıllardan beri pek çok derde deva niteliğinde olduğu konuşulmaktadır. Mikroplar, mantarlar ve virüsler üzerinde oldukça etkilidir. Anne sütü arttırma, iştah açma, idrar problemlerini giderme, hücre yenilenmesi gibi pek çok sorunu çözen mucizevi bir bitkidir. Kolay ev yapımı ilaç tarifleri içinde çok fazla kullanılan ürünlerdendir.
  • Sarımsak: Çok güçlü bir antiseptik olma özelliği taşır. Cilt, saç ve damar yolu problemlerine birebir çözüm üretir. Kanser, zehirlenme, yüksek tansiyon gibi pek çok sorunu anında çözer. Şifa kaynağıdır.
  • Keten Tohumu: İçeriğinde bolca vitamin ve mineral barındırmaktadır. Ayrıca içeriğinde Omega-3 bulunur. Antioksidan özelliği ile kolesterol, kan şekeri kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Zencefil: Antibakteriyel ve antioksidan özelliği bulunmaktadır. Kolesterol, kan pıhtılaşması, kalp hastalıkları ve iltihap atımı için çok etkili bir bitkidir.