Yaşlanma Karşıtı 10 Besin

Yaşlanma belirtilerini azaltmak ve cilt sağlığı için doğru beslenmenin payı büyük. İşte size yaşlanma karşıtı 10 besin listesi…Beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek hem kilo vermek hem de diyet yemeklerine bağlı kalarak sağlığı korumak da söz konusu olabiliyor. Sağlıklı besinler tüketmekle beraber cilde zarar veren şekerli, asitli içecek ve yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor. Daha genç ve parlak bir cilt için anti-aging özelliklere sahip besinlerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okuyama devam edin.

Yaban Mersini İle Pürüzsüz Ciltler

Yaşlanmayı Önleyen Yaban Mersini

Çok zengin bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini cilde zarar veren serbest radikallerle savaşır ve böylece güneşin, stresin cilt üzerindeki tahribatını da engeller. Her gün düzenli olarak bir avuç dolusu yaban mersini yemek ince çizgi oluşumunun önüne geçerken aynı zamanda kırışıklıkların azalmasını da sağlayacaktır.

Ispanak İle Güneşe Karşı Koruma Sağlayın

Yaşlanmayı Önleyen Ispanak

Fazla güneşe maruz kalmanın cilt sağlığı üzerinde pek çok zararı vardır. Özellikle yaşlanma ve kırışıklık belirtileri üzerinde ciddi etkileri olan ıspanak lutein içermekte olduğundan cildin elastikiyetini kazanmasına yardımcı olur ve güneşten kaynaklanan hasarları azaltır. Tam bir beta karoten kaynağı olan ıspanak anti-aging özelliklerine sahip bir besin kaynağıdır.

Pürüzsüz ve Yumuşak Bir Cilt İçin Nar Tüketin

Yaşlanmayı Önleyen Nar

Her meyve ve sebzeyi mevsiminde yemek cilt sağlığı için çok önemli. Özellikle güneşin ciltteki olumsuz etkilerinden korunmak ve kırışıklıkların artmasını engellemek için C vitamini bakımından zengin olan nar tüketimini artırmak son derece faydalıdır. Cildin daha pürüzsüz ve yumuşak hale gelmesine yardımcı olan nar çekirdeği suyu içinde pek çok faydalı asit vardır. Bu asitler hem kolajeni yani bağ dokusunu korur, hem de cildin daha dolgun, pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Nar suyu içmenin yanı sıra nar çekirdeği yemek de anti-aging etkileri maksimum açıdan görmek için önemlidir.

Işıl Işıl Bir Cilt İçin Balık Tüketin

Balık her anlamda sağlık deposudur. Özellikle Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık çeşitleri cilt sağlığı için büyük bir öneme sahiptir. Somon, sardalya, ton balığı veya ringa, uskumru gibi balıkları bol bol tüketmek ışıltılı bir cilde sahip olmayı sağlayacağı gibi cildin ihtiyacı olan nemi de kazanmasına yardımcı olacaktır. Antioksidan kaynağı olan balıklar E vitamini bakımından da zengin olduğu gibi, çinko ihtiva etmesiyle iltihaplanmaların önüne geçer, cildin esnekliğini geri kazanmasını sağlar ve akne oluşumunu veya tahrişi engeller.

Gençleşmek İçin Kuruyemiş Yiyin

Yıllara meydan okuyan ve giderek daha da genç görünen insanların bol bol kuruyemiş yemeleri elbette tesadüf değil. Çinko, E vitamini ve Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan fındık cilt sağlığı için oldukça faydalı. Hem ışıltılı, hem de daha genç bir cilde sahip olmaya neden olan ceviz, badem, kaju gibi kuruyemişler B vitaminleri bakımından zengindir. Pek çok vitamin ve mineral bulunan yemişlerde C vitamini de olduğundan yaşlanmaya karşı da koruyucudur.

Parlak Ciltler İçin Bal Tüketin

Yaşlanmayı Önleyen Bal

Doğal bir nemlendirici olan bal aynı zamanda anti bakteriyel ve antioksidan özelliklere de sahip olduğundan cilt sağlığı konusunda sıklıkla kullanılır. Yüz maskelerinin olmazsa olmazı olan bal ciltteki iltihapların üzerine sürüldüğünde iltihabı kurutur. Kuru ciltleri nemlendirdiği gibi sivilce oluşumunu da engeller. Tüm yüze uygulanabilir olduğu gibi, özellikle kış mevsiminde dudak çatlamasının önüne geçmeye yardımcı olur.

Avokado ile Cildinizi Nemlendirin

Nemli ve elastik bir cilt için Avokado tüketmek yerinde olacaktır. Sağlıklı yağlarla dolu olduğu kadar güneşe karşı koruma sağlayan karotenoidleri de ihtiva eder. Kolajen üretimini artırdığı için de cilt nemli ve sağlıklı olur.

Brüksel Lahanası İle Güneş Lekelerini Yok Edin

Yaşlanma karşıtı bir besin arıyorsanız bu noktada Brüksel lahanası tam bir nimettir. A vitamini ve folat ihtiva eden Brüksel lahanası filizi cilt lekelerini engeller ve UV ışınlarına karşı cildi koruyarak hasar oluşumuna karşı koruma sağlar.

Yeşil Çayla Gelen Sağlık

Yaşlanmayı Önleyen Yeşil Çay

Genel anlamda sağlık deposu olan yeşil çay, cilt üzerinden de etkilidir. Polifenaoller ve kateşinler bakımından zengin olduğu için cildi güneşe karşı koruyan önemli bir antioksidan kaynağıdır. Ciltteki kızarıklık veya tahrişlere neden olan iltihaplarla savaşır.

Kefir ve Yoğurt İle Sivilcelerden Kurtulun

Akne oluşumunu azaltan, kızarıklığı ve tahrişi yok eden yoğurt ve kefir aynı zamanda probiyotik bakımından da çok zengin olmasıyla cildin daha genç görünmesini sağlar. Yoğurdu doğrudan yüze sürmek maske etkisi göstereceği için cilt sağlığı için sıklıkla kullanılabilir. İnce çizgilerin azalmasına yardımcı olarak laktik asitler sayesinde hem anti-aging özelliklerinden yararlanmak, hem de daha parlak bir cilde sahip olmak kolaylaşır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.