Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Topuk çatlakları hem kadınların hem de erkeklerin karşılaştığı ve rahatsız bir edici görüntü oluşturan bir problemdir. Görsel problemin yanı sıra sağlık açısından da sorun teşkil etmektedir. Topuklara düzenli olarak belli başlı bakımlar yapılmadığı sürece bu sorun ilerleyecektir.Özellikle fazla kilo, yaşlanma,  uzun süre ayakta kalmak, kalitesiz ya da fazla topuklu ayakkabı giymek gibi nedenler ile şeker hastalığı, egzama gibi hastalıklardan ötürü topuklarda sertleşmeler meydana gelebilir. Önüne geçilmediği takdirde çatlaklar yerleşecek ve zaman içinde kalıcı sorunlara yol açabilecektir. Topuk çatlağı tedavisi için ilk dikkat edilmesi gereken topukları düzenli olarak ponza taşıyla taşlamaktır. Sonrasında ipek gibi topuklar için yapılabilecek düzenli uygulama ve kürlerden bahsedelim.

Topuk Çatlağı Tedavisi

Topukların hem sağlıklı olması hem de iyi bir görünüme kavuşması için evde yapılabilecek doğal uygulamalar bulunmaktadır. Evinizde bulunan ya da aktarlardan kolayca bulabileceğiniz ürünlerle topuklara bakım yapabilirsiniz.

Yağ Mucizesi

Yağlar cilt için adeta bir mucize niteliği taşımaktadır. Topukta oluşan çatlakları gidermek için kullanılabilecek yağlar arasında zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, sarı kantaron yağı gibi ürünler bulunmaktadır.

Özellikle yatmadan önce yıkanmış olan ayaklara ponza taşı uygulanır. Sonra tercih edilen yağdan masajla topuklara iyice yedirilir. Bu şekilde sabaha kadar deri iyice yağın emilimini sağlayacak ve pamuk gibi topuklara kavuşacaksınız. Haftada en az 1 kez uygulamanız halinde faydasını kısa zamanda görebilirsiniz.

Topuk Çatlakları Tedavisi

Gül Suyu

Gül suyu muhteşem kokusunun yanı sıra içerdiği bol miktarda vitamin, antioksidan ve antiseptik özellikleri ile ayaklarınızda harikalar yaratacaktır. Gül suyuna eşit oranda kozmetik mucizesi olan gliserin ekleyerek elde edeceğiniz karışımı topuklara uygulayabilirsiniz.

Gece yatmadan önce yapılan uygulama ile hem sert derinin yumuşaması sağlanacak hem de ayaklarınız güzel kokacaktır. Haftada 1 defa düzenli uygulanması halinde kalıcı sonuca ulaşılabilir.

Muz Püresi

Topuk çatlak kremi gibi muz doğal bir nemlendirici özelliği taşımakta ve ölü deriyi canlandırabilmektedir. Çatlamış ve kurumuş topuklar için olgun bir muzu püre haline getirerek topuklara masajla yedirin. Yarım saat bu şekilde beklettikten sonra ayaklarınızı 10 dakika suya sokun.

Birkaç hafta boyunca haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

Deniz Tuzu

Deniz tuzu ya da alternatif olarak epsom tuzu ile topuklarda iyileşme sağlanabilir. Bir başka ürettiği çözüm ise ayaklarında koku problemi yaşayanlar için koku giderici özelliğidir. Ayaklarınızı yaklaşık 1 yemek kaşığı deniz tuzu eklenen ılık suda bekletin.

Yaklaşık olarak 20-30 dakika arası bekledikten sonra topuklara nemlendirici sürebilirsiniz. En iyi sonuç için ise vazelin kullanabilirsiniz.

Çatlayan topuklara ne iyi gelir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.