Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesi, çeşitli bakteriyel bir durumun neticesinde diş ya da diş eti üzerinde meydana gelen irin birikintisine verilen addır. Diş apsesinin şiddeti arttıkça kişinin hayatına olan olumsuzluğu da o oranda artacaktır. Eğer siz de diş apsesi tedavisi ve diş apsesine ne iyi gelir? ile ilgili sorunlara daha detaylı çözümler için makaleyi okumaya…
Devamını Gör...

Bunları da Görmelisiniz

1 31

Doktordan Önce Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı

Ağız ve diş sağlığı konusunda doğru bilinen pek çok yanlış uygulama yapılmaktadır. Ağız ve dişlere yeterli özen gösterilmemesi halinde pek çok sorunla karşılaşılabilir. Bakım için yapılması gereken rutin işlemlerin yanı sıra mutlaka düzenli doktor kontrolü de gerekmektedir. Doktordan önce uygulanması gereken işlemlere dikkat edilirse sağlıklı bir ağız ve sağlam dişlere ulaşmak mümkün.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı dişler ve güzel gülüşler için basit birkaç uygulamaya dikkat etmek yeterli olacaktır. Özenle ve düzenli olarak yapılan bu işlemler sayesinde temiz ve kaliteli bir ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Doktordan önce uygulanması gereken rutin işlemlere bir göz atalım.

  • İlk önce doğru diş macunu ve diş fırçası seçimi yapılmalıdır. Her diş macununun farklı bir işlevi olduğu unutulmamalıdır. Hassas dişler, sigara içenler, çocuklar, çürük dişler için üretilenlerden kendinize uygun olan diş macunu seçimini yapmalısınız.
  • Günde en az 2 kez dişler fırçalanmalıdır. Çok sert bir fırça ile sertçe fırçalamak, dişin dış tabakası olan diş minesine zarar verecektir.
  • Sabah ilk fırçalama işlemi aç karnına yapılmalıdır. Gece boyunca ağızda ve dişlerde biriken bakteriler yemekle birlikte mideye inecektir.
  • Diş aralarına giren yemek artıkları için düzenli olarak diş ipi kullanımı bakteri oluşumunu engeller.
  • Ağız kokusu ve diş fırçasının ulaşamadığı arka dişler, dil ve damak gibi noktaları temizlemek için gargara kullanılması gerekir.
  • Dişlerde ve ağızda özel bir sorun olmasa bile 6 ayda bir düzenli doktor kontrolü önerilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı vücut sağlığının temel taşlarından birisidir. Sindirimin başlangıç noktası olduğundan burada oluşan veya oluşabilecek sorunları çözersek diğer organlara problemin ulaşması önlenecektir. Sağlıklı gülüşler için ağız ve dişlerin korunmasına özen gösterilmelidir.