Bebekler Neden Kabız Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde kabızlığın birçok farklı nedeni olabilir. Bu kabızlığın nedenini net bir şekilde öğrenebilmek için mutlaka gerekli fiziksel muayenelerin yapılması gerekmektedir. Ancak birçok ailenin bebeğinde oluşan kabızlar neticesinde anne ve babalar ne yapacaklarını bilemez. Bu nedenle de anne ve babalar doktordan önce eski yöntemleri…
Devamını Gör...

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel Diyabet yani bilinen diğer ası ile gebelik diyabeti nedir? Neden olur? Tedavisi nasıl olur? Bebeğe etkileri nelerdir? Nasıl önlem alınmalıdır? İşte…
Devamını Gör...

Bunları da Görmelisiniz

1 28

Anne ve Bebek Hakkında Her Şey

Anne ve bebek bakımı hakkında bilinmesi gereken çok fazla şey bulunmaktadır. Anneler bebekleri ile ilgili her gün yeni bir bilgi öğrenir. Tecrübe ve tavsiyeler ile edinilen bilgiler ışığında yapılan bebek bakımı en sağlıklı yöntemdir. Bebeğin doğumundan itibaren uygulanması gerekenlere dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı bebek gelişimi için doktordan önce yapılacak uygulamalar tam zamanında yapılmalıdır. Doğum anından itibaren hem doğum uzmanı hem de bebeğin ilk kontrolünü yapan doktoru tarafından tüm ayrıntılar anneye iletilir.  Bu detaylara dikkat edildiği sürece bebeğin sağlıklı gelişimi mümkün olabilecektir. Ebeveynler doktora gitmeden önce yapılması gerekenlere harfiyen uymalı ve doktorda yapılacak aşı takvimini aksatmadan takip etmelidir.

Bebekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek bakımı hakkında dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur bulunmaktadır. Bebeğin doğumu ile birlikte nasıl tutulacağı, nasıl emzirileceği, nasıl yıkanacağı gibi pek çok önemli konu hakkında anneler bilgi sahibi olmaya çalışırlar. Bu nedenle bebeğimle ilgili bilmem gerekenler başlığını anne adayları sıklıkla incelemektedir. En dikkat edilmesi gereken ilk 6 aya kadar olan süreçte annelerin yapması gerekenler hakkında genel bilgi verelim.

  • İlk doğum anı fiziksel kontrollerinin yapılması açısından çok önemlidir. Anne ile ilk teması sağlayan bebeğin takip eden ilk ay içinde süt emmek, kaka ve çiş yapmak dışında fazla bir faaliyeti bulunmamaktadır.
  • 3 aylık bebek için zihinsel ve fiziksel gelişim hızlanır. Göz hareketleri ve ifadeleri artık güçlenmeye başlar. Anne ve babayı ayırt etmeye başlar.
  • 5. aya kadar yapılması gereken aşılarının mutlak takibi yapılmalıdır. En önemli aylardan olan 6.ay bebek gelişimi için son derece önemlidir. Aşıların 3.dozlarının yapıldığı bu ayda anne sütüne ek olarak katı besine geçiş başlar. Bu anneleri zorlayıcı ve yeni keşiflere açık bir süreçtir.