Bunları da Görmelisiniz

1 31

Sağlık için Spor

Spor ve Egzersiz Rehberi: Formda Kalmanın Yolları

Hayatımızı sağlıklı sürdürebilmek için yapabileceğimiz en güzel şey spordur. Yoğun olarak spor salonuna gidebilir, sadece gün içinde 20 – 60 dakika arası yürüyüşler yapabilir, pilates, jimnastik, dans, yoga ya da pek çok farklı spor dalından bir ya da bir kaçını tercih edebilirsiniz. Basketbol, voleybol, futbol ya da yüzme yapabilir, kendiniz için hangisinin en iyi olduğunu düşünüyorsanız, seçimlerinizi o yönde yapabilirsiniz. Böylece hem bedenen daha sağlıklı kalabilir hem de sağlığınızı korumanız için vermeniz gereken fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Günlük 20 dakika yapacağınız yürüyüşün hayatınızı kurtaracağını biliyor muydunuz? Daha bunun gibi pek çok tavsiyemiz olacak ve sağlıklı bir hayat için doktordan önce en hızlı çözüme ulaşabileceğiniz ipuçlarını burada yakalayabileceksiniz.

Saatlerce spor salonunda vakit geçirmekten hoşlanmıyorsanız, kesinlikle kendiniz için en uygun olanı bulmalısınız. Bedenen var olan sakatlık ya da ağrılarınıza yönelik doğru olanı yapmanız her şeyden önemlidir. Doktordan önce kendiniz için en uygun olana siz karar verebilirsiniz. Ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve sizi zorlamayacak bir spor dalı seçtiyseniz, sonuçlarını daha çabuk görebilir, vermek istediğiniz kiloya daha hızlı inebilir hatta sağlıklı bir diyet programı ile desteklediğiniz zaman da muhteşem sonuçları yakalayabilirsiniz.

Spor hakkına tavsiyelerimize kulak verin ve sağlıklı bir hayat sürdürmek için kendinize bu iyiliği yapın!

Sağlık İçin Spor

Spor hareketi uygulamaları ile kolayca fit bir görünüme ulaşılabilir. Ancak bu noktada önemli olan bu uygulamaları düzenli şekilde yapabilmektedir. Kadınların sıklıkla tercih ettiği evde yapılabilecek basit spor hareketleriyle fiziki görünümü iyileştirmek mümkün. Bünyeyi fazla yormadan, yarım saati geçmeyecek şekilde evde yapılan hareketleri uygulayabilirsiniz. Evdeki bazı materyalleri kullanarak kendinize küçük bir spor salonu yaratabilirsiniz. Tabi spor yaparken amaç hem fit görünmek hem de sağlıklı olmak ise mutlaka beslenme ile desteklenmesi gerekir. Kendinizi heveslendirmek için spor hareketleri müzikli videolar eşliğinde spor aktivitenizi yapabilirsiniz. Bu şekilde hem hareketleri takip etmeniz kolaylaşır hem de daha zevkli şekilde aerobik hareketlerini yapabilirsiniz.

Kolay Spor Hareketleri

Spor yapmak herkesin zaman zaman heves ettiği ancak başladıktan sonra kısa bir süre sonra bıraktığı bir faaliyet olmuştur. Uzun, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için spor yapmanın önemi herkes tarafından bilinmektedir. Pek çok sağlık sorunu ya da yaşanan ağrıların temelinde hareketsizlik yatmaktadır. Sağlık sorunu yaşayıp doktora gitmek durumunda kalmadan kendinize yatırım yapabilirsiniz. Doktordan önce evde yapılabilecek uygulamalar ile zinde ve sağlıklı kalabileceğiniz hareketlerden bahsedelim.

  • Sırt Egzersizleri: Özellikle bel ağrısı yaşayanlar için temel egzersiz hareketleri bu gruptadır. Şınav pozisyonuna benzer biçimde, vücut yere paralel olarak tüm gücü yere dayadığınız ön koldan ve ayak parmaklarından aldığınız harekete plank denir. Sırt ve bel güçlenmesi için yapılır.
  • Karın Egzersizleri: Karın bölgesinde yağlanma şikayeti varsa ve karın kası yapılmak isteniyorsa temel hareket mekik olacaktır. Mekiği kolaylaştırmak için ayağınızı bir yere sıkıştırarak yarı oturur şekilde yarım mekik çekebilirsiniz.

Kalça Egzersizleri: Selülit nasıl geçer derseniz kalça egzersizlerinden faydalanmanızı söyleyebiliriz. Kalça,arka bacak, bacak içi ve hatta karnı aynı anda çalıştıran squat hareketini uygulamalısınız. Bacaklar omuz hizasında açık, oturma pozisyonu alarak, karın gergin şekilde eğilip tekrar ayağa kalkarak sete devam edebilirsiniz. Sadece bu hareketi uygulayarak bile vücudun kısa zamanda şekillendiğini fark edeceksiniz.