Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri


Huzursuz bacak sendromu yaklaşık 10 kişiden birinde görülen bir rahatsızlıktır. Kişi sürekli bacaklarını hareket ettirir. Genelde bacaklarda görülse de bazen kollarda da görülebilmektedir.Her iki bacakta da görülebilir. Orta yaşın üstündeki kişilerde görülme sıklığı yüksektir.

Mutlaka bir uzmana muayene olarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla daha fazladır. Sürekli bacağını sallama isteği kişinin hayat konforunu bozar Ve kalitesini düşürür. Sürekli uykusuz kalmak kişide bazı hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

  1. Huzursuz bacak sendromunun belirtileri sürekli bacağı hareket ettirme hissi mevcuttur. Bu his genellikle dinlenirken gelir ve hasta bu hisse karşı koyamaz.
  2. Karıncalanma ve uyuşma görülebilir.
  3. Kramp girme ve germe hareketleri görülebilir.
  4. Genelde dinlenme halindeyken ortaya çıktığı İçin kişinin uykusuz kalmasına neden olur. Uzun süre tedavi edilmezse kişide oluşan uyku bozukluğu başka hastalıklara neden olur. Depresyon ilk hastalık olarak karşımıza çıkar.

Huzursuz bacak sendromu nedenleri nelerdir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Huzursuz bacak sendromu nedenleri henüz netlik kazanmamıştır. Genetik geçişin büyük rol oynadığı düşünülmektedir. Ailesinde huzursuz bacak sendromu olan kişilerde görülmesi muhtemeldir. Ailede olan bu hastalık gelecek nesiller için de bir risk faktörüdür.

Ayrıca kronik hastalıklar, demir eksikliği, stres, alkol ve sigara kullanımı hastalığı tetikler. Yapılan araştırmalarda beynin bazı bölgelerindeki dopamin azlığı bu hastalığın oluşumunda rol oynamaktadır. Tedavi için doktor, hastadan ayrıntılı bir anamnez almalıdır. Hastanın öyküsü teşhisi koymak İçin önemlidir. Ayrıntılı anamnez ile durum tespiti yapılır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle detaylı kan tetkiklerine bakılarak vitamin ve demir eksikliği araştırılır ve tedavi edilebilir. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerin uyku düzenleri mutlaka ayarlanmalıdır. Çay ve kahve gibi kafeinli gıdaların alımı sınırlanmalıdır. Sigara mutlaka bırakılmalıdır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilere özel tedavi planı doktor tarafından hazırlanır.

Dopamin takviyesi çoğu zaman işe yarar. Hangi ilaçların kullanılacağı Ve neler yapılacağı doktor tarafından belirlenir.

Genellikle çocuklarda tanı koymak güçleşebilir. Çocukların hiperaktif olduğu düşünülür ve doktora gitme süreci ertelenir fakat bu durum göz ardı edilmemelidir.