Diş Apsesi Nedir? Sebepleri Nelerdir?


Dişlere gösterilen yetersiz bakım, dişlerde zamanla deformasyona sebep olmaktadır. Belirli bir yaş aralığından sonra çoğu kişinin başına gelen diş apsesi nedir? Neden olur? Nasıl tedavi edilmelidir?

Dişlerin her gün düzenli bir şekilde fırçalanmaması durumunda hem bakteri hem de mikroplarda artış meydana gelir. Bakteri ve mikroplardaki artış zaman ile dişlerin çürümesine ve diş etlerinin iltihaplanmasına sebep olur.

Diş apsesi tedavi edilmediği taktirde diş sağlığı için ciddi problemlerin oluşmasına sebebiyet verir. Dişinizi kaybetmenizin yanı sıra iltihap hem beyin hem de kalbe giderek uzun vadede ciddi sorunlara sebep olur. Diş apsesinde şiddetli ağrının yanı sıra yanak bölgesinde şişmede meydana gelir.

Diş Apsesinin Sebepleri

Dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmaması ve dişlerin bakımının yapılmaması durumunda dişlerde kalan yemek kırıntıları hem bakteri hem de diş taşı oluşumuna sebep olur.

Bakteri ve mikropların dişte çoğalması durumunda diş çürür ve iltihaplanma oluşur. Bunun yanı sıra diş eti ve diş köklerine yayılan çürükler birçok enfeksiyonlar ile diş kaybına neden olur.

  • Sabah ve akşam düzenli bir şekilde dişlerin fırçalanması diş eti ve diş kökünde meydana gelebilecek tüm problemlerin önüne geçmektedir. Dişlerin fırçalanmaması durumunda dişleride kalan yemek kalıntıları zaman ile bakteri ve mikroba dönüşerek dişin çürümesine neden olacaktır.
  • Sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Asit ve şeker miktarı yüksek yiyecek ve içecekler diş minesine zarar vermektedir. Bu zarar zamanla dişte çürüğün oluşmasına neden olur. Diş minelerin zarar görmesi durumunda mikrop ve bakteriler apse oluşumuna neden olur.
  • Diş kökünün ve diş etinin tahrip olmasına sebep olan en önemli hususlardan birisi de yanlış diş çekimi esnasında kana mikrop karışması ve diş kökünün bir kısmının çekilmemesi gibi durumlar diş apsesine neden olur.
  • Sağlıklı beslenme ve düzenli bir şekilde diş fırçalanmaması durumunda dişlerde meydana gelen çürükler apse oluşumunu hızlandıracaktır. Tedavi edilmeyen diş çürükleri ilerler ve bakterilerin yayılması devam eder.

İçeriği faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz :)
Kapat