Renk Körlüğü Nedir? Belirtileri Nelerdir? GÖRME TESTİ

Neredeyse renk körü olan tüm insanlar renkleri görebilir, ancak bazı renkleri ayırt etmekte zorlanırlar. Renk körü olan herkes aynı renklerle sorun yaşamaz genellikle kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemezler. Göz sağlığı uzmanlarının hazırladığı görme testleri ve değerli yorumları...
Devamını Gör...

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seğirmesi ya da göz seyirmesi olarak bilinen ve belki de gün içerisinde birkaç kez karşılaştığımız bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Göz kapağının…
Devamını Gör...

Bunları da Görmelisiniz

1 31

Göz Sağlığı

Göz Sağlığı Koruma ve Bakım Yöntemleri

doktordanonce.com adresinde göz sağlığı ve günlük hayatınızda dikkat etmeniz gereken detayları bulacaksınız. Günlük hayatınızda beslenme şeklinizi kontrol altında tutarak, göz sağlığınızı koruyabilir, her zaman ki gibi kendiniz için en önemli olan püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı bir göz için her şeyden önce anne karnında başlayan yolculuk, ömür boyu dikkat etmeniz gereken bir maratondur aslında. Çocukken annelerimiz ya da büyüklerimizin dediği gibi “havuç ye bol bol” sözü hepimizin kulaklarındadır. En güzel olanı küçük yöntemler ile göz sağlığınızı koruyabileceğinizdir. Bunun için A, C, E, çinko, beta karoten, lutein ve zeksanthin, omega 3 ve 6 hayatınızda kesinlik olması gerekenlerdir. Kayısı, havuç, mango, şeftali, yumurta ve ciğer tüketmeli, gözünüzü güneş ışınlarına karşı korumalı, gerginlik ve stresten korunmak için kiraz, üzüm, çilek, yeşil çay tüketmelisiniz.

Göz sağlığınızı korumak için öncelikle çevresel etkenlere dikkat etmeli ve gün içerisinde de yapmamanız gereken hareketler olduğunu bilmelisiniz. Mesela elinizi gözünüze değdirmemelisiniz. Ellerinizdeki mikropların gözünüze vereceği zararı bilmelisiniz. Makyaj yaparken, gözünüzün içine yabancı madde girmesine izin vermemelisiniz. Yani doktordan önce kendiniz için yapabileceğiniz her şeyi uygulamalısınız. Sağlığınız için buna benzer birkaç küçük önlem ile zaten elinizden geleni yapmış olursunuz. Kısacası göz sağlığı hayatınızdaki pek çok şeyden daha da önemlidir. Beslenmenize ve temizlik kurallarına biraz dikkat ederek, gözlerinizi koruyabilirsiniz.

Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz sağlığı yaşam kalitesinin devamı için oldukça önemli bir konudur. Gözlerin uzun yıllar sağlıklı kalabilmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Hem içeriden hem de dışarıdan yapılabilecek önlemler ve kullanılacak ürünler ile göz sağlığı korunabilir. Gözleri korumak için ileriki yaşları beklemeden ve görüş yetisini kaybetmeden önce uygulanabilecek işlemlere dikkat edilmelidir. Doktordan önce göz sağlığı konusunda yapılacak tüm uygulamalar hakkındaki detaylardan bahsedelim.

  1. Güneş Gözlüğü Kullanımı: Özellikle yaz aylarındaki yoğun güneşe gözlerin direk maruz kalması görüş kayıplarına yol açabilir. Kış aylarında dahi gelen direk güneş ışınlarından gözlerinizi mutlaka doğru filtreli bir gözlük ile korumalısınız.
  2. Gözlerinizle Oynamayın: Eller gün içinde en çok mikropla temasa geçen yerlerdir. Bu nedenle gözleri çok fazla ovuşturmak, kaşımak, oynamak mikrop kapmaya neden olabilir. Bu nedenle pek çok enfeksiyona davetiye çıkarmış olunur.
  3. Sigara Kullanımı: Sigara kullanımı hem kendi vücudunuza hem de çevrenize sayısız zarar vermektedir. Sigaranın verdiği zararlardan en etkilenen organlardan birisi de gözlerdir. Damar sertliğine yol açtığından gözlerdeki damarlarda tıkanıklık oluşturabilir.
  4. Ortak Ürünler Kullanmayın: Göz bakımını sağlarken en dikkatsiz olunan konulardan birisi ortak ürün kullanımıdır. Özellikle makyaj malzemesi ve lens kullanımının kişiye özel olmaması durumunda enfeksiyon riski artmaktadır.
  5. Gözlük Kullanımını İhmal Etmeyin: Gözleriniz bozuk ve göz doktoru gözlük kullanmanızı zorunlu hale getirdi ise muhakkak düzenli kullanılmalıdır. Günlük kullanımı ihmal etme halinde göz bozukluğu daha ileri hale gelebilmektedir.

Göz Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Göz sağlığını korumak için temel konu doğru beslenmedir. Gözlere iyi gelen pek çok vitamin içeren besinden yararlanılmalıdır. A, C, E, B2 vitaminleri ile Omega-3 yağ asitleri göz sağlığı için oldukça yararlıdır. Bunları içeren başta havuç olmak üzere, maydanoz, ıspanak, balık yağı, somon, süt ürünleri, portakal, ceviz ve yumurta gibi ürünlerin bolca tüketilmesi gerekir.