Limonun Saça Faydaları

Doğal saç bakımı için son zamanlarda sıkça tercih edilen limonu denediniz mi? Uzmanların da önerdiği saç derisi ve saçlara faydalı limon için detaylar bu…
Devamını Gör...

Çayın Saçlara Faydaları

Çayın saçlarınıza olan etkilerine çok şaşıracaksınız! Demlenmiş çay ile saçınızı nasıl besleyebilirsiniz? Çayın saçlara faydaları ve etkileri nelerdir?
Devamını Gör...

Bunları da Görmelisiniz

1 31

Saç Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Saç Sağlığı Rehberi: Güçlü ve Parlak Saçlar İçin İpuçları

Sağlıkla ışıldayan, gür saçlara sahip olmayı her kadın ister. Saçlar dışarıdan her ne kadar iyi gibi görünse de içeriğinde yıpranmalar oluşabilir. Boya, ısı, güneş, kirlilik gibi pek çok dış etkene bağlı olarak saçlarda problemler meydana gelir. Saç tellerinin sağlıklı bir hale bürünebilmesi için doğal ürünler ve bu ürünlerden oluşturulan karışımlarla bakım yapılmalıdır. Bu sayede her türlü darbeye ve soruna karşı etkili bir saç koruması sağlanmış olacaktır. Sağlıklı saçların sırrı özellikle kadınlar için çok önemli bir konudur. Her kadın güzel görünen, kalın telli ve bakımlı saçlar ister. Bunun için birkaç püf noktasına dikkat ederek saçlara düzenli bakım yapmak kolay bir çözüm yolu olacaktır.

Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

Sağlıklı saçlar için ilk yapılması gereken saça fazla zarar verecek unsurlardan mümkün olduğunca uzak durmaktadır. Saçları doğal haline bırakmak yıpranmalara karşı en iyi önlemdir. Ancak kadınların sürekli bakımlı ve ahenkli saçlara sahip olmak istediği düşünülürse, saçların da zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Sağlıklı saçlar için beslenme dikkat edilmesi gereken bir konudur. Saçlara sadece dışarıdan yapılacak bakım ve maskeler dışında içeriden yapılacak beslenme takviyeleri ile de bakabilirsiniz.

  • Havuç: A vitamini yönünden zengin olan bir sebze olan havuç, bu sayede saç derisini beslemektedir. Zararlı dış etkenlere maruz kalan saç yapısını onarma etkisi bulunmaktadır.
  • Yumurta: Protein açısından yüksek zenginliğe sahip olan yumurta ile sağlıklı saçların besin ihtiyacı karşılanabilir. İçeriğinde protein, B12, çinko, biyotin ve demir bulunmaktadır. Saç uzamasında ve yıpranan saçların onarımında özellikle haşlanmış yumurta tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Yağlı Kuruyemişler: Badem, ceviz ve fındık gibi temeli yağ içerikli olan kuruyemişler günlük bir avuç tüketilmelidir. Bu ürünler bol miktarda E vitamini içermekte olup, saçların beslenmesi ve kaybettiği neme kavuşması için son derece etkilidir.