Astigmat Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

Astigmat, gözünüzün eğriliğinde bulanık ve yakın görmeye neden olan yaygın ve genel olarak tedavi edilebilir bir kusurdur. Astigmat, gözünüzün ön yüzeyinde (kornea) veya lensin, gözünüzün içinde, eşleşmemiş eğrileri olduğunda oluşur.Yuvarlak bir top yapmak yerine, yüzey yumurta şeklindedir. Bu, tüm mesafelerde bulanık görmeye neden olur.

Astigmat genellikle doğumla beraber başlar ve yakın görüşlülük veya uzak görüşlülük şeklinde oluşabilir. Genellikle düzeltici faaliyet gerektirecek kadar açık değildir. Cevabı en çok merak edilen konuların başında gelen astigmat nedir? Nedenleri ve belirtileri, tedavi seçenekleri nelerdir, düzeltici lensler veya cerrahi müdahaleler ile çözülür mü gibi sorulara burada cevap bulabilirsiniz.

Astigmatın Belirtileri

  • Bulanık veya çarpık görme
  • Göz yorgunluğu veya rahatsızlık
  • Baş ağrısı
  • Gece görüşü zorluğu
  • Şaşılık

Göz belirtileriniz aktivitelerden zevk alamadığınızı saptarsa ​​veya günlük görevleri yerine getirme yeteneğinizi engellerse bir göz doktoruna görünün. Bir göz doktoru astigmat olup olmadığını ve eğer öyleyse ne dereceye kadar olduğunu belirleyebilir.

Çocuklarda ve gençlerde astigmat

Çocuklar ve Gençlerde Astigmat

Çocuklar gözlerinin bulanık olduğunu fark etmeyebilirler, bu nedenle göz hastalıkları açısından taranmaları ve bir çocuk doktoru, bir göz doktoru, bir optometrist veya başka bir uzman tarafından aşağıdaki yaşlarda ve aralıklarla test edilmeleri gerekir.

  • 0-2 yaş aralığı Bebeklik döneminde,
  • 3-6 yaş aralığında İlk çocukluk döneminde,
  • 7-11 yaş aralığı ikinci çocukluk döneminde, sıklıkla kontrol edilerek göz ile ilgili gelişmeler kontrol edilmelidir.

Astigmat

Astigmat’a Neden Olan Kırılma Hatası

Korneanız veya lensiniz iki eşleşmemiş eğri ile yumurta şeklinde ise, ışık ışınları düzgün şekilde bükülmez ve kırılma hatasına neden olur. Bu bulanık bir görüntü sağlar. Astigmat bir tür kırılma hatasıdır. Astigmat, kornea veya lens’in bir yönde diğerinden daha dik bir şekilde kıvrıldığında meydana gelir. Korneada uygun olmayan kıvrımlar varsa kornea astigmat’ı vardır. Lensinizde uyuşmayan kıvrımlar varsa merceksi astigmat var demektir.

Her iki tür astigmat bulanık görmeye neden olabilir. Bulanık görme, yatay, dikey veya çapraz olarak tek yönde daha fazla oluşabilir.

Astigmatizm doğumdan itibaren mevcut olabilir veya göz yaralanması, hastalık veya ameliyattan sonra gelişebilir. Astigmat, miyop ve hipermetrop gibi diğer kırılma hataları ile birlikte oluşabilir.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. […] kıvrımlar belirmektedir. Oluşan bu kıvrımlar yuvarlak bir top halinde olması gerekirken Astigmat durumunda yumurta şeklini almaktadır. Bu da uzak ve yakının görülmesinde netliğin […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.