Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?


Bazen stresten, bazen yediğimiz yiyeceklerden ya da bazen bilinçsiz tüketimden kaynaklanan mide yanmaları için birkaç çözüm önerimiz olacak.

Gün içerisinde çok fazla mide yanması yaşıyorsanız ve bu sizi artık rahatsız ediyorsa, kolay uygulayabileceğiniz birkaç şey ile bu sorundan hemen kurtulabilirsiniz.

2 yudum süt içmek

süt

En doğal çözüm yöntemidir. Özellikle ılık süt içmek midenizi oldukça rahatlatacaktır. Mideniz yanmaya başladığı zaman dolaptan sütü çıkarıp bir bardağa koyun ve biraz ılımasını bekleyin. Ardından 2 yudum alın ve bir süre sonra yanmanızın geçtiğini göreceksiniz.

Karbonatlı su

Bir su bardağı suyun için 1 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın ve erimesini sağlayın. Ardından için ve bir süre sonra mide yanmanız dinecektir.

Papatya veya kekik çayı

Papatya çayı

Özellikle yemeklerden 1 saat sonra papatya çayı ya kekik çayı içmek hem hazmını kolaylaştıracaktır hem de yanmayı kesecektir.

Zencefilli bal ya da zencefil çayı

Her derde deva olan zencefil, bal ile karıştırılıp yenebilir ya da çayı içilebilir.

Sakız çiğneyin

Sakız Çiğnemek

Hem asidin azalmasına hem de hazmı kolaylaştırmasına yardımcı olan sakız, en doğal yöntemdir.

1 kaşık tarçınlı bal

Hem ülsere hem de mide yanmasına iyi gelen tarçınlı bal, sorunlarınıza çözüm olabilir.

Muz veya kavun yiyin

Muz gibi lifli bir meyve ve kavun gibi şifalı bir meyvenin mide yanmasını azalttığını denediğiniz zaman görebilirsiniz.

Yürüyüşe çıkın

Yemeklerden 1 saat sonra çıkacağınız yürüyüş size iyi gelecektir. Hem hazmı kolaylaştıracak hem de gaz kaynaklı sıkışıklıkları ve diğer mide sorunlarınızı giderecektir.