Gençlik Sivilcelerini Azaltmak

12-24 yaş döneminde bir çok gençte görülebilen ve şikayetçi olunan durumlardan biri de gençlik sivilceleridir. Kişiden kişiye bu durumun farklı seyretmesi de bireyleri “acaba bende böyleyken onda neden böyle” gibi düşüncelerin oluşmasına sebep vermektedir.Bu konuda bireylerde eğer ciddi bir sivilce oluşumu varsa mutlaka doktora gidilip gösterilmelidir. Unutulmamalıdır ki ergenlikte normal derecede bir sivilce oluşumu hormonların iyi çalıştığına işarettir. Fakat günlük hayatta bu sivilce oluşumunu bireylerin biraz daha önleyebilecekleri yöntemler mevcuttur. Bu konuda en önemlisi yüz temizliğidir.

Ergenlik Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Ergenlik ölene kadar var olan bir süreç olmadığı gibi başlama ve bitme yaşı da vardır. Fakat bu yaş sınırları kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Bunun yanında genel olarak bir yaş sınırı vermemiz gerekirse 12 yaş civarlarında başlayıp 20-23 yaş arasında da biten bir durumdur.

Yüz Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yüz temizliğinde gerekli malzemeler:

  1.       Makyaj Temizleme Suyu (makyaj yapan bireyler için)
  2.       Günlük Yüz Temizleme Jeli
  3.       Peeling (üç günde bir)
  4.       Yüz Tipine Uygun Nemlendirici Krem

Günlük yapılan makyaj mutlaka bir makyaj temizleme suyu ile temizlenmelidir. Bunu birçok kişi es geçse de oldukça önemlidir.  Makyaj temizliği göz için ayrı yüz için ayrı kullanım yapılırsa daha da iyidir.  Ardında yüze gelen biriken kir,yağ, toz gibi her türlü pis maddelerin yüzden çıkıp yüzün iyice temizlenmesi için günlük yüz temizleme jeli ile yüz temizlenmelidir.

Bunun yapılması yüzü temizlemeye yardımcı olurken bazı kişiler yüz temizlemek için sabun kullanımında bulunabiliyor. Oysa sabun sivilceyi kuruturken yüzü de kurutup erken kırışıklık sorunlarına yer açabiliyor. Bunun ardından  tanecikli peeling ile yüzü ölü derilerden arındırmak gerekir. Fakat peeling ürünleri tanecikli yapıda olduğu için cilde zarar vermemesi açısından 3 günde bir veya hafta da bir de yapılabilir. Bu şekilde yüz temizliği sağlanmış olur. Bu ürünleri kullanırken sivilceli ciltler için üretilenlerin tercih edilmesi de sivilce oluşumunu azaltacaktır. Ayrıca bu ürünleri kullandıktan sonra günlük hayatta ve gece boyu yorulup nem kaybına uğrayan cilde uygun bir nemlendirici kullanımı da önerilmektedir.

Sivilceler Geçer Mi?

Unutulmamalıdır ki eğer sivilce ergenlik sivilcesiyse ergenlik döneminden sonra büyük oranda azalacaktır. Ama sivilcenin neden kaynaklandığı da mühim bir konudur. Bir hastalık belirtisi olan sivilceler doktorlar tarafından değerlendirilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.