Diyette Lahmacun Yenir Mi?

İşte diyetlerin en meşhur sorusu: Diyet yaparken lahmacun yenir mi? Türk kültürünün vazgeçilmez lezzetti olan lahmacun pek çok insanın en çok sevdiği lezzettir.
Devamını Gör...

Zayıflatan Baharatlar

Hızlı kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak için doğal yöntemleri tercih etmelisiniz. Baharatlar bunun için var. Hem sağlıklı kilo vereceksiniz hem de günlük…
Devamını Gör...

Bunları da Görmelisiniz

1 31

Sağlık İçin Beslenme ve Diyet Rehberi

Beslenme ve Diyet Rehberi: Doğru Beslenme Alışkanlıkları

Diyet ve beslenme birbirinden ayrı konular gibi gözükse de aslında aynı paralelde ele alınan konulardır. Uzmanlar tarafından sunulan diyet reçetelerinin temeli sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Genel kanı ancak hızlı diyetlerle kilo verileceği yönünde olsa da sağlıklı beslenerek uzun vadede verilen kiloların kalıcılığı su götürmez bir gerçektir. Sağlıklı, dinamik ve iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olabilmek için mutlaka doğru beslenme tekniklerini benimsemek gerekir. Uygulanacak şok diyetler kısa süreli kilo kaybı sağlamaktadır. Yağ yakımı için ise beslenme sistemini köklüce değiştirmek gerekir. Doktordan önce kontrol yaptırmadan rejim yapmak isteyenler için birkaç pratik bilgi paylaşabiliriz.

Diyete Başlamadan Önce Detoks

Sağlıklı beslenme ve diyet konusuna geçmeden öncelikle kaybetmek istenen kilo belirlenmelidir. Hedef konulması halinde buna ulaşmak daha kolay olacaktır. Diyetin uygulanması oldukça zor ve yıpratıcı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle şok rejim tarifleri yerine kalıcı kilo kaybı için sağlıklı gıdalarla beslenme ilkesine uyulmalıdır. Uzun sürecek bu sistemi hayatınızın bir parçası yapabilirseniz ömür boyu 38 beden üstüne çıkmadan ve yağlanmadan, sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme diyet listesi için ilk dikkat edilmesi gereken bol sıvı tüketimidir. Gazlı içecek, aşırı çay ve kahve tüketiminden tamamen vazgeçilmelidir. Günde en az 2 litre suyu basit detoks tarifleri ile hazırlayarak içeceklerinizi renklendirebilir ve lezzet katabilirsiniz. Bu şekilde daha kolay ve hızlı sıvı tüketimi yapabilirsiniz. Gıda detoksu için çiğ sebze tüketimi yapılabilir. Özellikle sadece yeşil sebze tüketimi ve yeşil sebze suları ile detoksa yapabilirsiniz. 2-3 günlük periyotlar ile uygulanabilecek bu yöntem ile sindirim sisteminizi rahatlatabilir ve yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Doğru beslenmeyi kendinize felsefe edinirseniz, aşırı diyetlere gerek kalmadan uzun ve sağlıklı bir ömrün anahtarına kolayca ulaşabilirsiniz.