Astigmata Ne İyi Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

Her yaş grubundaki insanda görülebilen Astigmat etrafı bulanık görmeye sebep olmakta ve gece görüşünü de oldukça zorlaştırmaktadır. Nesneler net şekilde görülmediğinden bu sıkıntı yaşayanlar için doktordan önce göz sağlığı rehberi…

Astigmat Nedir?

Korneanın şeklindeki bozulmadan meydana gelen bir göz hastalığıdır. Uzak ya da yakın mesafenin net görülmesine engel olan rahatsızlık büyük oranda tedavi edilmektedir.

Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde gözün ön yüzeyi yani korneada, mercekte ve gözün içerisinde birbiriyle tamamen uyumsuz kıvrımlar belirmektedir. Oluşan bu kıvrımlar yuvarlak bir top halinde olması gerekirken Astigmat durumunda yumurta şeklini almaktadır. Bu da uzak ve yakının görülmesinde netliğin kaybedilmesine neden olmaktadır.

Yeni doğmuş bebeklerden yaşlı bireylere kadar pek çok yaş diliminde görülebilmektedir. Hastalığın derecesi yaşla birlikte artış göstermektedir.

Astigmatın dereceleri;

  • 0.5 – 1.00 arası
  • 1.00 – 4.00 arası
  • 4.00 ve üzeri olarak ifade edilmektedir.

Normal Görüş - Astigmatlı Görüş

Astigmat Tedavisi

Düzenli ve düzensiz olmak üzere iki tür çeşidi bulunmaktadır. Kişilerde görülen astigmat çeşidine göre tedavi yöntemi belirlenir. Uygulanan tedavi yöntemleri arasında;

  • Kontakt lens
  • Gözlük
  • Lazer göz ameliyatı
  • Lens değiştirme ameliyatı bulunmaktadır.

Düzenli astigmata sahip olan kişilere tedavi uygulanırken gözlük verilmekte ve sıkıntıları rahatlıkla giderilmektedir. Fakat düzensiz astigmata sahip olan kişilerin tedavisi daha sıkıntılı olmaktadır. Genelde tedavileri için kontakt lens kullanmaları önerilmektedir. İleri durumdaki vakalar için ise ameliyatlarının yapılması gerekmektedir.

Astigmata Ne İyi Gelir?

Astigmat rahatsızlığına sahip olanların uygulayabileceği alternatif yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde hastaların uygulanan tedavi yanısıra daha kolay iyileşmesi ve sıkıntılarını daha kolay atlatması mümkün olabilmektedir. Bu yöntemler şunlardır;

  • Hastalara uygulanan göz masajı sayesinde göz çevresinde bulunan kılcal damarlar rahatlatılmakta ve damarlardaki kan akışı düzenlenmektedir.
  • Aynı şekilde odak değiştirme egzersizleri de rahatlama sağlamaktadır. Bu egzersizlerde gözlerin bir nesneden diğerine kaydırılması sağlanarak anlık hız değişimlerinin gözlere alıştırılması sağlanır.
  • Meditasyon yapmakta vücudu rahatlattığı için gözler üzerinde faydalı olmaktadır.
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.