Sumağın Faydaları Nelerdir?


Sumak denilince akla hemen Akdeniz mutfağı gelmekte. Yemeklere ekşi bir aroma katması ile birlikte sağlık açısından da faydaları olan bir baharat çeşididir sumak. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara iyi gelmesi ile ön plana çıkmaktadır.
Sumağın Faydaları

  • Antimikrobiyal özelliği ile cilt sorunlarının tedavisinde ve yaraların iyileşmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
  • Çiğnenmiş sumak yaprakları, deri soyulmaları ve iltihaplı diş etlerine de iyi gelmektedir.
  • Sumağın bir başka faydası ise kalbi ve karaciğeri korumasıdır.
  • Yüksek kolesterol, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının yaygınlaşması ile birlikte bu konuda sumağın birden fazla etkisi vardır.
  • Çeşitli hayvanlar üzerinde yapılan deneyde sumağın, kolesterol seviyesini düşürdüğünü tespit etmişlerdir.

Sumak Neye İyi Gelir?

Sumağın faydaları nelerdir?

Kadınlar üzerinde de oldukça faydalı olan sumak, kadın hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Aşırı vajinal akıntı durumunda harici tedavi olarak kullanılır. Adet düzensizliği ve ağrıların tedavisinde de önemli bir etkendir.

İnsan vücudunda zaman zaman, zararlı oksitler birikebilir. Bu zararlı oksitler zamanla çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Sumak, bu atıkların vücuttan kolayca çıkarılmasını kolaylaştırmak için tüketilebilir.

Aynı zamanda solunum ve sindirim sorunlarını da giderebilmektedir. Göğüs ve solunum yolları hastalıklarının çokça görülmesi ile birlikte, sumak tüketmenin solunum ve göğüs rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmış gerçektir.

  • Tedavi edici olması ile ön plana çıkan sumak, kanı arındırmak ve boğaz ağrısını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.
  • Sumağın sahip olduğu büzücü ve soğutucu özelliği ile sağlık sorunlarını tedavi edici bir hale getirmektedir.
  • Sumağın idrar sökücü özelliği de vardır. Bu nedenle idrar üretimine yardımcı olarak vücuttan toksit maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Ağrılı idrara çıkma ve iltihap ile sonuçlanan diğer sorunlarında önüne geçebilmektedir.
  • Sumak, ateş düşürücü etkiye de sahiptir. Antimikrobiyal ve antioksidan aktivitesi ile birçok rahatsızlığın tedavisinde de olumlu sonuç vermektedir.
  • Yapılan bilimsel çalışmalara göre kanserli hücrelerin DNA bazlarının okside olduğu tespit edilmiştir.

Bunların yanında sumak suyunun da ciddi şekilde çeşitli hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir. Sumak suyunun hazırlanması oldukça basit olması ile birlikte bağırsaklara ve yüksek tansiyona da iyi gelmektedir.