Kemik Ağrılarını Yok Eden Tedavi Yöntemleri


Kemik ağrısı çeken kişilerdenseniz yazımızı okumak işinize yarayabilir zira kemik ağrılarına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız pek çok faydalı bilgiye erişebileceksiniz.

Sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olmak için mutlaka kalsiyum ve D vitaminini yeterli, dengeli miktarda almak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekiyor. Eğer kemiklerde kırık ya da çatlak gibi sorunlar söz konusu ise bu durumda muhakkak hekimin önerdiği şekilde bakım ve tedavi yapmak gerekiyor.

Bu unsurlara dikkat etmeyen kişilerde kemik erimeleri görüldüğü gibi, bu nedenle oluşan yaralanmalarda da artış olduğu bilinmektedir. Bu hastalığın kemiklerdeki mineral tuzlarını olumsuz şekilde etkilemesi ve proteinler üzerinde de negatif etkileri olması direncin düşmesine, kemik kütlesinin azalmasına ve kemiklerin zayıflayıp kırılma gibi durumlara daha fazla neden olmasına sebebiyet verir.

Kemik ağrısına iyi gelen, kemik yapısını güçlendiren yiyecekleri sağlıklı beslenme programınıza katarak bu ağrılardan kurtulabilir ya da ağrıların şiddetini azaltabilirsiniz.

D Vitamininden Zengin Yiyecekler

Kalsiyum kemiklerin yapı taşlarıdır ve kalsiyumun kemikler tarafından emilmesini sağlayan da D vitaminidir. Bu iki vitaminin yeterli alınması kemiklerdeki mineralleşmeyi sağlar.

Güneşe az çıkan veya sağlıksız beslenen kişilerde D vitamini eksikliği görülür. Bu eksiklik iskelet sisteminde pek çok zayıflığa neden olurken özellikle çocuklarda rastlanan raşitizm hastalığına ya da yetişkin kişilerde meydana gelen osteomalazi rahatsızlığına sebebiyet vermektedir.

D vitamininin yeterli şekilde alınmaması karaciğer üzerinde de olumsuz etkilere neden olur. Fosfor ve kalsiyumun kandaki düzenlenmesini negatif yönde etkileyerek organların bakımını zorlaştırır.

Doğal şekilde D vitamini almak için yağlı balıklar tüketmek faydalıdır. Bu balıkların kaslarının arasında % 5 civarında yağ bulunur ve bu sayede protein bakımından zengin bir balık haline gelir. Aynı zamanda bu balıkların 100 gramında 7-22 ug miktarında D vitamini vardır.

D vitaminin en çok olduğu balıklar

  • Sardalye
  • Conger
  • Somon
  • Ringa balığı

Bu balıklardan maksimum oranda D vitamini elde etmek için düşük ısıda pişirilmeleri gerekir. İçerdiği sağlıklı besin değerlerini kaybetmemesi için balıkların doğru şekilde pişirilmesi önemlidir.

Morina Balığının Karaciğer Yağı

Özelikle kemik ağrılarını geçiren besinlerin başında gelen Morina balığının karaciğer yağı artroz hastalığına da iyi gelmektedir. Bu hastalığın neden olduğu eklem iltihapları üstünde etkili olan yağ aynı zamanda hastalıkla mücadelede de önemli bir yardımcıdır.

Geçmiş yıllardan itibaren çocukların iskelet sistemindeki rahatsızlıkları gidermek ve daha güçlü iskelet yapısına sahip olabilmeleri için önerilen morina balığı karaciğer yağı şimdilerde kemik ağrılarını yok etmek için kullanılan yöntemlerin başında geliyor.

Zencefil

Zencefil

Pek çok hastalıkta iyileştirici gücünden yararlanılan zencefil doğal ağrı kesici özelliği ile de kemik ağrılarına iyi gelmektedir. Anti inflamatuar özelliği ile romatoid artrit hastalıklarında meydana gelen ağrıları gidermekte yardımcıdır.

Zencefil çayı olarak tüketmek genellikle en iyi çözümdür ancak kompres olarak da kullanılmaktadır. Taze zencefil köklerini sıcak suyun içine rendelenmiş olarak bekletip ağrılı bölgelere kompres yapmak ağrıyı azaltacaktır.

Isırgan Otu

Isırgan Otu

Diüretik özelliği ile ön plana çıkan ısırganotu kanı temizleyen önemli bir bitkidir. Eklem ağrılarını giderdiği gibi, kemik ağrılarını ve iltihaplanmaları da hafifletir.

İnfüzyon şeklindeki kullanımı yaygındır.

Malzemeler:

15 gram yani yaklaşık 1 çorba kaşığı ısırgan otu

1 su bardağı içme suyu

Hazırlanışı:

Kaynamış suyun içine ısırgan otunu atın ve 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

Kan dolaşımını rahatlatması ve ağrılı bölgeye daha iyi etki etmesi için günde 3 fincan tüketmek gerekir.

Soya Sütü

Sağlığa son derece faydalı olan soya sütü %100 doğal olmasının yanı sıra kalsiyum bakımından da çok zengindir.

Özellikle kurutulmuş meyve ve yulafla beraber sabahları 1 bardak soya sütü içmek çok daha enerjik hissedilmesini sağlayacaktır.

Bu besinlerin yanı sıra kemik ağrılarını gidermek için ve sağlıklı yaşamak için düzenli olarak hareket etmeyi, sağlıklı besinler tüketmeyi ve bunları alışkanlık haline getirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Papatya

Papatya çayı

Papatya yağı da ısırgan otu gibi anti flamatuar özellikte ve kemik ağrısına iyi gelen bir bitkidir.

Ağrıyan bölgeye masaj yapar şekilde uygulayarak kan dolaşımına yardımcı olacak şekilde yağı yedirin. Ağrıların azalmasına ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcıdır.

Bu yağ uygulaması esnasında kemikleri güçlendirmek için daha çok egzersiz yapmak uygun olacaktır.


İçeriği faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz :)
Kapat