Sakız Çiğnemenin Faydaları


Sakız çiğnemek, gün içerisinde pek çoğumuzun yapmayı tercih ettiği aktiviteler arasında yer alır. Hepimiz birbirinden farklı sebepler ile sakız çiğnemeyi tercih ederiz.Peki sizlere aslında sakız çiğnemenin faydaları olduğunu söylesek? Sakız çiğnemenin faydaları konusunu sizler için derledik.

Sakız Çiğnemenin Sağladığı Faydalar

Temiz nefes: Pek çok kişinin bildiği üzere, sakız çiğnemenin sağlamış olduğu avantajlardan ilki, nefesinin temiz kalmasını sağlaması. Özellikle gün içerisinde aktif olduğunuz bir iş yapıyorsanız ve insanlar ile sürekli iletişim halindeyseniz, nefesinizin temiz kalması oldukça önemli. Bu noktada elbette dişlerinizi fırçalamayı es geçin demiyoruz, ancak gün içerisinde kullanacağınız çikletler ile nefesinizi temiz tutabilmeniz mümkündür.

Ağız ve Diş Sağlığına Faydalı: Sakız içerisinde pek çok mineral ve diş florasını güçlendirici maddelerin yer aldığı gıdalar arasında yer alıyor. Sakız üretilirken, klinik olarak test ediliyor ve özellikle birçok sakız, ana etken maddesi temizleyici olmak üzere şekilleniyor. Diş sağlığına oldukça faydası olan sakızlar, gün içerisinde tüketmeniz halinde ağız ve diş sağlığı için de oldukça faydalı olarak karşımıza çıkıyor.

Sindirimi Hızlandırır: Sakız çiğnemenin faydalarına değinecek olursak, bu gıda maddesinin özellikle sindirimi büyük ölçüde hızlandırdığından da bahsetmek gerekiyor. Sürekli çiğneme eylemi ile beyne de mesaj veren, bu sayede de özellikle küçük sindirime büyük ölçüde faydası olan sakız, pek çok faydası bulunan maddeler arasında bulunmaktadır.

Sakızın Faydaları

Çene Problemleri İçin Önerilir: Pek çok diş hekimi, çene problemleri yaşamanız halinde sakız çiğnemenizi önermektedir. Sakız, çenenizin şeklini de doğrudan etkileyen, istediğiniz şeklin verilmesi hususunda diş hekimine yardımcı olabilecek maddeler arasında bulunmaktadır. Özellikle çene problemleri yaşıyorsanız, sakız çiğnemeyi tercih edebilir ve ortopedik olarak çenenizin doğru şekle ulaşması konusunda yardım alabilirsiniz.

Stresi Azaltır: Sakız çiğnemenin yalnızca fiziksel etkileri yok elbette. Psikolojik olarak da sakız çiğnemenin insan vücuduna olumlu etkileri olabilir. Özellikle pek çok kişinin, kendilerini gergin hissettikleri anlarda rahatlamak amacı ile sakız çiğnediği bilgisi bulunmaktadır. Beyninizi uyuşturan ve böylece sizi sakinleştiren sakız, stresinizin azalmasına, sinirinizin geçmesine de büyük ölçüde yardımcı olan unsurlar arasında yer almaktadır.

Sakız Çiğnemek Beyni Hızlandırır mı?

Sakız çiğnemenin birçok faydası bulunuyor olsa da özellikle son zamanlarda beynin çalışma hızını artırdığı konusunda çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Hem psikolojik, hem de fiziksel testler sakız çiğnemenin zihinsel faaliyetleri artırdığı, böylece düşünme ve öğrenmeyi de kolaylaştırdığı bilinmektedir. Ancak bu konuda kesin bir araştırma verisi bulunmamaktadır.