Sakız Çiğnemenin Zararları

Sakız çiğnemenin zararları sakız çiğnemeyi seven; özellikle sakız çiğneme tutkusu olan kişilerin mutlaka araştırması gereken konuların başındadır. Zira sakız çiğnemenin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası bulunuyor olsa da aynı zamanda zararları olduğu da bilinmektedir.Özellikle bazen sakız çiğnerken, farkında olmadan kendimize çiğnediğimiz sakız ile zarar verebiliriz. Peki sakız çiğnemenin zararları nelerdir? Şimdi sizler için bunu detaylıca açıklayalım.

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Çevredekileri rahatsız etmek

Sakız çiğnemenin bilinen en büyük zararı çevredekileri rahatsız etmek olacaktır elbette. Aslında doğrudan sizi maddesel anlamda etkileyen bir durum ortada yoksa da, özellikle bu sesle sakız çiğnerken pek çok kişiyi rahatsız edebileceğinizden ötürü arkadaş ilişkileriniz bozulabilir.

Sakız Çiğnemenin Zararları

Çene yapısının bozulması

Çene yapısının bozulması, sakız çiğnemenin bilinen zararları arasında bulunmaktadır. Sakız çiğnemeyi aşırı hale getirmek çene yapınız için son derece olumsuz bir duruma sebebiyet verebilmektedir. Kaslarınızın aşırı çalışması durumunda çenenizde deformasyon ya da gevşeme gibi pek çok hastalıkla karşı karşıya kalınabilmektedir.  Böyle bir sorunla karşılaşmamak için sakız çiğnediğiniz süreye dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu çene gevşeme sorunun ya da diğer kaslara zarar vermeniz konusundaki en önemli sorun uzun süreler boyunca sakız çiğniyor olmanız ve aynı zamanda birden fazla sakızı bir arada çiğniyor olmanız olarak karşımıza çıkmaktadır. Sakızın sert olması, çene kaslarınızı oldukça fazla yorabilmektedir.

İshal Problemi

İshal problemi sık sık karşınıza çıkabilecek olan sorunlar arasında yer almaktadır. Sakızın içerisinde yer alan bazı maddeler ishal problemi ile karşılaşmanıza neden olabilmektedirler. Hal böyle olunca, ishal problemi ile karşı karşıya kalmak, çok fazla sakız çiğneyen kişiler için sıklıkla görülebilecek durumlar arasında yer almaktadır. Sakız çiğnerken fazla hava yutmanız durumunda da bağırsaklarınızda hava birikeceğinden ötürü, gaz problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sakız Çiğnemek

Bağırsak Florası Problemi

Sakız çiğnemenin bilinen en büyük zararı, elbette ki tahmin edilebileceği üzere sakızı yutmaktan geçiyor. Son derece tehlikeli durumlara sebebiyet verebilen sakız yutma probleminin karşımıza en çok çıka şekli bağırsak florası. Kalın bağırsağınızda biriken ve atılmadığı için de uzun süre bağırsaklarınıza yapışık halde kalan sakız, birçok hastalığa sebebiyet verebilir. Bağırsak florası bu hastalıklar arasında yer almaktadır. Sakız çiğnerken, bu yüzden dikkatli olmalı ve asla sakızı yutmamaya özen göstermeliyiz.

Baş Ağrısı

Sakızı fazla çiğnemenin bir diğer zararı da baş ağrısıdır. Sakız çiğnerken hem çene kaslarınızı, hem de yüzünüzde birçok kası bir arada kullanırsınız. Sakız çiğnerken baş ağrısı sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda kulaklarınız da ağrıyabilmektedir.

Sakız çiğnemenin zararları yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere bir hayli fazladır. Bu sebepten ötürü, mutlaka dikkatli olunmalı, sakız çiğnerken aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir. Aksi halde çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.