Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Farklı durumlardan dolayı başınıza gelebilecek mide bulantısı günlük yaşamı çok olumsuz etkileyebilir. Rahatsızlık hissini azaltmak ve midenizi rahatlatmak için ipuçları…

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

1- Ortamı Havalandırın

Evinizde odanın penceresini açık bırakılması veya düzenli olarak havalandırılması bulantıyı azaltacaktır.

Temiz hava kan dolaşımı artırdığı gibi ortamda oluşan mide bulandıracak kötü kokuları da dağıtacaktır. Temiz havada yürüyüş yapılması mide bulantısına olan zihnen yapılan odaklanmadan uzaklaştırıp rahatlama sağlayacaktır.

2- Hafif Gıdalarla Beslenin

Oldukça hafif ve mideyi rahatsız etmeyecek besinler tüketilmelidir.

Mide bulantısı

Ağır ve yağlı olan besinler midenin besinleri hazmetmesi için daha çok çalışmasına neden olacaktır. Bundan dolayı kokusu ağır, yağlı yemeklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca yemek saati olarak günün ilerleyen saatlerinde bu besinlerin tüketilmesi hazmı daha çok zorlayacağı için bulantıyı da artırabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak sabah ve öğlen daha fazla yenilebileceği gibi akşam yemeklerinde olabildiğince az yemek yenilmelidir.

3- Bol Su Tüketin

Gün içerisinde bol su tüketilmelidir. Tüketilen su mide içerisinde yer alan zararlı asitlerin vücuttan atılmasını sağlamakta bu sayede mide bulantısı azalarak yok edilecektir.

4- Çevrenizdeki Kokuları Engelleyin

Yoğun parfüm kokusundan kaçınılmalıdır. Mide bulantısının azaltılması için rahatlatıcı etkisi olan kolonya, nane, limon veya lavanta gibi güzel kokuların koklanması rahatlama sağlayacaktır.

5- Yemek Düzeninize Dikkat Edin

Düzenli yemek yenilmemesi ve uzun süre açlık mide bulantısına neden olmaktadır. Bu hissedildiğinde atıştırmalık besinler tüketilmelidir.

Açlık hissedildiğinde yoğun kokusu olmayan ve baskın bir tadı olmayan ürünler tüketilmelidir. Özellikle elma, karpuz, pirinç lapası, yoğurt, tuzlu bisküvi midenin suyunu dengelemekte ve rahatlama sağlamaktadır.

6- Uyku Alışkanlıklarınıza Göz Atın

Uyku saatlerine ve uyku pozisyonlarına dikkat edilmelidir. Özellikle yemek yenildikten ilk 30 dakika sonra yatılmamalıdır. Bu besinin hazmını zorlayacağı gibi eğer reflü rahatsızlığı varsa bu hastalığın tetiklenmesine neden olacaktır.

Ayrıca yatış pozisyonu da mide bulantısını oldukça tetiklemektedir. Sol tarafta ya da sırt üstü yatılması midede rahatlama sağlayacaktır. Sağ tarafta ve yüzükoyun yatış pozisyonunda mide suyunun sürekli yemek borusuna taşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bulantı hissedildiğinde yine yaklaşık 30 dakika sırt üstü yatarak uyumak, mide bulantısı hissini azaltıp mideyi yatıştıracaktır.

7- Doktora Görünün

Mide bulantısının birçok nedeni olabildiği için muhakkak nedeninin araştırılması için doktora başvurulmalıdır.

Gebelik, kulak iltihaplanması ya da orta kulak rahatsızlığı, hazımsızlık, soğuk algınlığı, bazı kanser hastalıkları ve kullanılan ilaçların yan etkileri mide bulantısına neden olmaktadır. Ayrıca beyin ve böbrek hastalıkları da mide bulantısı şikayetlerine neden olabilmektedir.

8- Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamileliğe bağlı mide bulantısında zencefil tüketilmelidir. Zencefil sadece hamilerin kurtarıcısı olmayıp araç tutmasında da tüketildiğinde rahatlama sağlamaktadır. Hamilelikte de özellikle sabah oluşan mide bulantılarını ciddi oranda azaltmaktadır. Ayrıca yine doktorunuzdan ayak masajı öğrenerek mide bulantısı azaltılabilir.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. […] bağlı olabileceği gibi, biyolojik ve ruhsal sebeplerden de ileri gelebilmektedir. Kusma öncesi mide bulantısı hissi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.