Alg Yağının Faydaları – Algae Nedir?


Son zamanlarda birçok kişinin kullanmaya başladığı alg yağının faydaları neler? Algae yağı, su yosunundan yapılan bir omega-3 vitamini olarak bilinmektedir.

Balık yağı tüketmek istemeyenler için üretilen ve balık yağından daha etkili olduğu belirtilen alg yağı başta vejetaryenler olmak üzere birçok kişi tarafından kullanılabilmektedir. Uzmanlar tarafından bu yağın günde en fazla 200 mg tüketilmesi önerilmektedir.

Algae Yağının Faydaları

  • Depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik durumu önleyerek kişinin daha iyi hissetmesini sağlar.
  • Alzheimer hastalığının önlenmesinde ve etkilerinin azalmasında büyük ölçüde rol oynamaktadır.
  • Hafızayı güçlendirir ve zihni açık tutar. Bu yüzden sınav öncesi öğrencilerin kullanması önerilmektedir.
  • Kalp sağlığını korurken, damar hastalıklarının da önüne geçmektedir.
  • Kan basıncını vücudun ihtiyaç duyduğu normal seviyesinde tutar.
  • Göz bozukluğu olan kişilerde kısa sürede iyileşme sağlamaktadır.
  • Hamilelik döneminde doktor reçetesiyle alındığında daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmesini sağlar.
  • Başta eklem ağrıları olmak üzere boyun, bel ve sırt ağrılarını azaltarak dindirir.

Algae Yağının Yan Etkileri

Uzun süreli kullanımlarda yan etkisi olabilmektedir. Bu yüzden kullanmadan önce aile hekimine danışılmalıdır.  Eczaneden ya da İnternet üzerinden bilinçsizce kullanılmamalı, doktor önerisi ve reçetesine başvurulmalıdır. Uzun süreli kullanımda vücudun dayanıklılığına göre kolesterol ve iltihaplanma yapabilir.

Hangisi daha faydalı?

Yapılan araştırmalara göre alg yağı, balık yağından bir adım daha önde olduğudur. Algae yağı, deniz kirliliğinden dolayı balıklar, cıva, dioksinler ve poliklorlu bifeniller tarzından toksinler üretebilmektedir. Ayrıca uzun süre satılamayan ve evde bekletilen balık yağları peroksitler gibi zararlı maddeler üretmektedir. Dünya Gıda ve Tarım Örtüne göre balıkların %70’i kirli ve zararlı maddelere maruz kalmaktadır. Özetle, fazla uzun süre kullanmamak kaydıyla her ikisi de faydalıdır. Alg yağı biraz daha faydalı ve doğal bir destekleyicidir.