Öksürüğe İyi Gelen 5 Çay Tarifi

Doğal besinlerin öksürüğe iyi geldiğini ve pek çok açıdan sağlığınızı koruduğunu biliyor musunuz? Örneğin güçlü bir balgam söktürücü olarak nane kullanabilir, antibiyotik olarak limonun etkilerinden faydalanabilirsiniz.Antimikrobiyal etkisi ile kekik sayesinde enfeksiyonlarınızı yok edebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz öksürüğe iyi gelen 5 çay tarifi sayesinde sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Pek çok sebepten öksürük oluşabiliyor hatta kötü hava koşulları balgama neden olabiliyor. Bir bakıma istilacı olarak vücudu tepkimeye sokan faktörler var. Olumsuz şartlar ve bu saldırgan durumlar karşısında vücut kendisini korumaya aldığından ortaya çıkan kasılmalar ve sıvılar kişileri rahatsız etse de bunlar atık ve tozları vücuttan uzak tutmak için oluşuyor.

Öksürüğü Geçiren Çaylar

Öksürüğün nedenleri arasında soğuk algınlığını da atlamamak gerekir zira sıcaklık değişimi sıklıkla görülen bir sebep olduğu gibi, bağışıklık sisteminin zayıflaması veya bir virüs de öksürük oluşmasını tetikleyebiliyor. İşte sizin için hazırladığımız öksürüğe iyi gelen 5 çay tarifi:

  1. Kekik çayı

Kekik Çayının Öksürüğe Faydaları

Kekik çayı özellikle şakı söyleyen veya seslerini kullanan kişiler için oldukça popüler. Akciğerlere iyi geldiği bilinen kekik aynı zamanda ses tellerine de çok iyi geliyor. Etkileri arasında enfeksiyon giderici özelliği de öne çıktığı için bu sayede ağrıları azaltıyor ve var olan problemin kökenine inerek ortadan kalkmasına fayda ediyor. Bir nevi antibakteriyel ilaç gibi olan kekik öksürüğe sebep olan mikropları da yok ediyor.

  1. Limon, bal ve tarçın

Tarçın, bal limon çayının öksürüğe Faydaları

Doğal antibiyotiklerden biri olan limon asidik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle doğrudan kullanmak yerine balla beraber çay halinde tüketilmesi çok daha etkili oluyor. Boğazdaki yanma hissi engellenmiş olduğu gibi bir yandan da bakterilerle savaşta etkili bir yönteme dönüşüyor. Çayın içindeki tarçın ise balgamı ortadan kaldırdığından bu üç malzemeyle yapılan çay gerçek anlamda şifa dağıtıyor.

  1. Nane çayı

Nane Çayının Öksürüğe Faydaları

Nane çayı öksürüğe ne iyi gelir sorusunun tam cevabı diyebiliriz zira nefes almakta zorlanılan durumlarda bile son derece rahatlatıcı bir etkiye sahip. Balgamı parçalayarak yok eden çay iltihabın azaltılması için de etkilidir. Enfeksiyonlarla savaşan nane çayını kabuk tarçınla beraber kullanarak çok daha etkili bir hale getirmeniz de mümkündür.

  1. Limonlu rooibos çayı

Rooibos Çayının Öksürüğe Faydaları

Her ne kadar kaşıntı ve hapşırmanın alerji belirtisi olduğu kabul edilse de pek çok farklı semptom daha vardır. Alerjiler her şekilde kendisini gösterebilirler ve öksürük şeklinde de ortaya çıkabilirler. Alerjiden kaynaklı öksürüğe iyi gelen limonlu rooibos çay tam bir antihistaminik olduğundan hem alerjiyi, hem de öksürüğü ortadan kaldırmakta etkilidir.

Mineral bakımından da çok zengin olan limonlu rooibos çayı alerji dışında, soğuk algınlığından ya da gripten dolayı yaşanan hastalıkların iyileşmesine de katkıda bulunur.

  1. Ballı zencefil çayı

Ballı Zencefil Çayının Öksürüğe Faydaları

Genel olarak öksürüğe iyi gelen çaylar lezzetli ve her zaman tüketilebilecek tatlara sahiptir fakat tek başına çay olarak içildiğinde zencefillin tadı oldukça baharatlı olduğundan balla tüketmek tadını daha güzel kılacaktır. Sayısız faydası olan zencefil aynı zamanda iltihap giderici özelliği ile iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi ağrıların geçmesini de sağlar Balgam söktürür ve öksürük tedavisinde yardımcıdır. Kökten bir tedavi için ballı zencefil çayı tüketmek faydalıdır.

Size önerdiğimiz öksürüğe iyi gelen çay tarifleri sıkıntılarınızı giderecektir. Herhangi bir alerjiniz olmadığı sürece bu çayları keyifle tüketebilir, termosa koyarak gün içinde de tüketebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.