Mide Bulantısına İyi Gelen 7 Doğal Çözüm

Midenin tepki vermesine sebep olan çok sayıda faktör vardır ve solunan hava ya da besinlere bağlı olarak bulantı, ardından kusma meydana gelebilir. Peki mide bulantısına ne iyi gelir? Kusmayı engellemek için neler yapılır?

Alerjen bir nedene bağlı olarak da karşımıza çıkan bu durum psikolojik kökenli de olabilir. Beyindeki kusma merkezince kontrol edilen kusma eylemi, çevresel faktörlere bağlı olabileceği gibi, biyolojik ve ruhsal sebeplerden de ileri gelebilmektedir. Kusma öncesi mide bulantısı hissi oluşur.

Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler

Kusmaya ne iyi gelir, evde yapılabilecek tedaviler nedir diye merak edenler yazımızı okumaya devam edebilirler. Özellikle kusmayı engelleyen bitkisel tedaviler ve besinleri sizler için derlediğimiz bu yazıda sağlıklı bir mide için pek çok bilgi edinebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt

Buzdolabında sık sık yoğurt bulundurmak hem sağlıklı beslenme için, hem de bulantılar ve kusma sorunlarında tüketmek için faydalıdır. Çok soğuk olmayan bir çorba kaşığı yoğurt tüketmek kusmayı engelleyecektir. Soğuk tüketilmemesi önemlidir çünkü yoğurdu soğuk tüketmek mideyi daha da kötü hale getirebilir. Mide asidini dengeleyen mineraller ihtiva eden yoğurt kusma için çok iyi bir tedavidir.

Zencefil ve Elma Suyu

Sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olan zencefil özellikle kusmaya ve karın ağrısına çok iyi gelir. Özellikle aşırı yemek yemenin sonrasında meydana gelen kusmalarda zencefil tüketmek çok faydalı olacaktır.  Kusmayı engelleyen zencefilli 1 su bardağı elma suyunun içine yaklaşık yarım tatlı kaşığı olarak ekleyip, içine birkaç buz küpü atarak tükettiğinizde midenizde rahatlama oluşacak ve bulantı durumu da ortadan kalkacaktır. Dr. İbrahim Saraçoğlu da kusmaya karşı zencefili önermektedir.

Nane

Nane

Nane her zaman kusmaya iyi gelmesiyle de bilinir ve akla ilk gelen bitkilerin başındadır. Bulantı oluşmaya başladığı anda nane yaprağı çiğnemek kusmayı önleyici olacağı gibi, kuru naneden demlenen çayı içmek de aynı işleve sahip olacaktır. İçindeki mentol etkisi hem serinlik verecek, hem de ferahlatarak kusma hissini ortadan kaldıracaktır.

Tarçın

Tarçın

Kusma hissi söz konusu ise ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya midenizdekileri bir an önce çıkarıp rahatlamak arzusunda iseniz tarçın kullanabilirsiniz. Tıpkı zencefil gibi tarçın da sindirim sistemi üstünde son derece etkili bir baharattır. Bir bardak sıcak suyun içine yarım tatlı kaşığı toz tarçın koyun ve bir tane karanfil atarak karıştırın. Bulantı durumu söz konusu olduğunda hemen içerseniz çok daha rahatlamış hissedebilirsiniz.

Türk Kahvesi ve Kimyon

Türk kahvesi özellikle mide ekşimesi ve kusma hissine iyi gelir. Sindirimi düzenlediği gibi, ağır yemek yiyenlere de yardımcıdır. Aşırı alkol tüketimi sonrası kusmayı durduran da Türk Kahvesidir.

Limon

Mide bulantısı için Limon

Sayısız faydası olan limon kusmaya da iyi geliyor. Mide asitlerini düzenlediği gibi, aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olan limon ödem attırıcı olarak da biliniyor. Bulantı hissini yok ederken yüksek C vitamini desteği de sağlıyor. Kısa sürede etkili bir yöntem arayanlar bir iki dilim limon sıktıkları ılık suyu içebilirler. Deniz tutmalarında veya yolculuklarda da mide bulantısı için limon koklamak iyi gelecektir. Bu tip durumlarda limon kolonyası da işinizi görecektir.

Papatya Çayı

Papatya çayı

Sıcak tüketildiğinde sindirim sistemini düzenleyen papatya çayı aynı zamanda mide dostudur. Mide gazının azalmasına yardımcı olurken kusmayı da engeller. Bulantı hissi meydana geldiğinde hemen papatya çayı demleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. […] Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.