Kuşburnunun Bilinmeyen Faydaları


Sofralarımızdan eksik etmediğiniz kuşburnunun faydaları bir hayli fazladır. Marmelat veya reçel olarak tüketmeye alışkın olduğumuz kuşburnu çayı ile de şifa dağıtır.Son derece doğal bir C vitamini deposudur ve kalsiyum, magnezyum mineralleri açısından da zengindir. Sağlıklı yaşam için düzenli olarak tüketmekte fayda olan kuşburnu aynı zamanda tam bir antioksidan deposudur.

Soğuk algınlığına faydalıdır

Kış mevsiminde çay olarak bolca tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini destekleyerek güçlendirir ve soğuk algınlığına iyi gelir. İçerisinde bolca K vitamini, A, B1, B2 ve C vitamini olduğu için hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Özelikle gribe karşı koruyucudur.

Kanın temizlenmesine yardımcı olur

Kanı temizleyen ve arındıran kuşburnu bu özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olduğu için selülit oluşumunu da azaltır.

Yorgunluğu alır

C vitamini deposu olduğu için marmelat olarak tüketildiğinde yorgunluğa iyi gelir. Mineral bakımından da zengin olmasıyla bitkinliği geçirir ve kışın yaşanan kırgınlık hissini de ortadan kaldırır.

İshali geçirir

Bağırsak ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen kuşburnu bağırsakta var olan kurtların düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Bağırsak hareketlerini düzenlediği için ishali geçirmekte faydalıdır.

Kuşburnu

İltihabı yok eder

İltihaplı hastalıklara iyi gelmesi için marmelat olarak tüketmek yeterli olacaktır. Özellikle kireçlenme sorunlarına iyi gelir ve eklem rahatsızlıklarında, romatizmada etkili bir ağrı kesicidir.

Antioksidan kaynağıdır

Çok güçlü bir antioksidan olan kuşburnu sahip olduğu faydalı vitamin ve mineraller sayesinde zararlı bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasında yardımcı olur. Sabahları 2 tatlı kaşığı kuşburnu marmeladı tüketmek soğuk havalarda koruma sağlayacaktır.

Ağrı gidericidir

Kuşburnunun içindeki parasetamol ile ağrıları geçirmekte son derece etkilidir. Çay olarak tüketilmesi veya marmelat olarak yenilmesi halinde hem yüksek oranda C vitamini alınır, hem de ağrıların azalması sağlanır.