Kabuklarından Sağlık Fışkıran Besinler


Sağlıklı beslenme konusunda yiyeceklerin kabuklarından yararlanmaya ne dersiniz? Daha önce duymadığınız inanılmaz bilgileri keşfetmeye hazır olun!

Hem israfın önüne geçmişi hem de daha sağlıklı bir hayata kavuşmuş olursunuz. İşte sizin için derlediğimiz kabuklarından sağlık fışkıran yiyecekler…

Salatalık Kabuğunun Faydaları

Sağlıklı yaşam kadar diyet listelerinin de vazgeçilmesi olan salatalığın kabuğundan da şifa fışkırıyor. Kansere karşı koruma sağlayan salatalığın faydaları arasında iltihaplardan koruması da bulunuyor. Özellikle kabuklu şekilde yendiğince bu özelliklerinden ve içerdiği  vitaminlerden, minerallerden çok daha fazla yararlanmak mümkün.

Kivi Kabuğunun Faydaları

C vitamini deposu olarak da bilinen kivinin faydaları saymakla bitmiyor. Kabuğunda içindekinden çok daha fazla C vitamini olan meyve kalp sağlığı için hekimlerin tavsiyesini alırken, çok güçlü bir antioksidan olduğunun da altı çiziliyor. Kabuklu şekilde tüketildiğinde potasyum seviyesini artırmakta önemli rol oynuyor.

Patates Kabuğunun Faydaları

Patates kabuğunun faydaları

B6 ve C vitamini bakımından zengin olan patates aynı zamanda tam bir fosfor, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Lifli besinlerden biri olduğu kadar patatesin faydaları kabuğu ile beraber tüketildiğinde artar. Kabuklarının soyulması ile besin değerleri de düşeceği için olabildiğince iyi yıkanarak kabuğu ile beraber tüketilmesi önerilmektedir.

Muz Kabuğunun Faydaları

Genellikle kabuğunu yemediğimiz muzun faydaları aslında içi kadar dışında da gizli. Muz kabuğu tam anlamı ile antioksidan kaynağı. İyice yıkayarak kabuğuyla beraber tüketmek son derece faydalı.

Havuç Kabuğunun Faydaları

Sağlıklı beslenme konusundaki en büyük destekçilerden olan havuç yüksek oranda beta karoten ihtiva ediyor. Havucun faydaları içinde en önemli unsur kanseri engellemeye yardımcı olmasıdır. Etkilerinden maksimum düzeyde yararlanmak ve göz sağlığına destek olmak için kabuğu ile birlikte tüketmek öneriliyor.

Karpuz Kabuğunun Faydaları

Karpuzu da kabuğuyla mı yiyeceğiz demeyin zira kabuk kısmındaki sitrülin maddesi kan dolaşımının düzenlenmesinde oldukça etkili. Karpuzun faydaları kabuğu ile yendiğinde daha fazla ortaya çıkıyor ve özellikle yüksek tansiyon tedavisinde yardımcı oluyor.

Elma Kabuğunun Faydaları

Pek çok hastalığa iyi gelen elma sağlıklı yaşam konusunda en büyük destekçilerden biri olarak biliniyor. Elmanın faydaları içinde sindirim sitemi rahatsızlıklarına iyi gelmesi ve yüksek E vitamini içermesiyle yaşlanma karşıtı bir besin olması sayılabilir. Kabuğuyla tüketilmesi halinde kanser hücrelerini yok ediyor. Aynı zamanda kan şekerini düzenlerken akciğer fonksiyonlarını da artırıyor.