Hıçkırık Nasıl Geçer? Ne iyi gelir?

Bir anda sebepsiz yere oluşuyor gibi görünse de hıçkırık diyaframda oluşan istemsiz spazmlardan kaynaklanıyor ancak bu durumu da çeşitli nedenleri var. Bu konuda farklı görüşler bulunuyor ancak o tuhaf sesin çıkmasının nedenini Dr. Alex Roher tarafından ses tellerimizin arasında bulunan boşluğun aynı anda kapanması olduğunu söylüyor.

Hıçkırığa Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Hıçkırık oluşmasını tetikleyen durumların başında fazla yemek yeme, reflü hastalığı veya gazlı içecekler geliyor ancak stres de hıçkırığın oluşmasını tetikleyen unsurlar arasında bulunuyor. Sinir bozucu bir durum olsa da hıçkırık bir süre sonra kendiliğinden geçiyor.

Hıçkırıktan kurtulmak için özel bir tetik noktası terapisi yapan Dr. Michele M. Macomber hıçkırığı geçirmek için diş fırçası yardımı ile küçük dillin uyarılmasının iyi gelebileceğini, aynı zamanda kuru ekmek parçası yutmanın veya bir çay kaşığı toz şeker yutmanın da hıçkırığı geçirmekte etkili olabileceğini söylüyor. Küçük dili fırça ile uyarırken çok hassas davranılması gerektiğini, bu şekilde diyafram refleksinin de sakinleşebileceğini de sözlerine ekliyor.

Korkmak Hıçkırığı Geçirir mi?

Bu yönde herhangi bir kanıt olmadığını söyleyen uzmanlar korkunun sadece o anda odağın hıçkırıktan uzaklaşmasından kaynaklanan bir rahatlamaya neden olabileceğini vurguluyor.

Hangi Aşamada Tedavi Gerekir?

Diyaframda oluşan bu sorun eğer 3 saati aşarsa mutlaka bir hekime görünmek gerekiyor. Geçmeyen hıçkırıklar için ilaç tedavisi yapılabiliyor. Eğer kişi günde birkaç saatin üzerinde hıçkırık sorunu yaşıyorsa veya 48 saati bulan hıçkırıklar söz konusu ise bu noktada mutlaka doktora gitmekte fayda bulunuyor. İçeriğinde klorpromazin olan popüler ilaçların hıçkırığı geçirmekte oldukça etkili olduğu belirtiliyor. Elbette bu ilaçların hıçkırığı kesin olarak tedavi etmediği de ekleniyor zira ilaçların çok ciddi yan etkileri de olduğundan dikkatli olmak gerekiyor. Hıçkırık konusunda en etkili ilaçların içinde gabapentin isimli madde bulunuyor ve mide asidinin salgılanmasına yardımcı olurken aynı zamanda diyafram üzerinde de yatıştırıcı etkide bulunuyor.

Uzmanlar hıçkırık konusunda hemen ilaç almanın doğru olmadığını, muhakkak bir hekime danışmak gerektiğinin altını çiziyor. Çok nadir görülüyor olsa da 3 saatten fazla süren hıçkırıklar genellikle MS hastalığı veya menenjit, tümör veya travmatik beyin yaralanması gibi durumlardan kaynaklanabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.