Eklem Ağrısı Olanların Tüketmemesi Gereken Şeyler

Birçok kişi eklem ağrıları sebebiyle zor ve sıkıntılı günler geçirebilmektedir. Mevsimsel geçişler, genetik faktörler veya diğer dış sebeplerden dolayı eklem ağrıları oluşabilmektedir. Eğer eklem ağrısı çekiyorsanız bu listede yazdığımız şeylerden uzak durmanız gerekiyor.

Eklem bölgelerinin şişmesi, iltihaplanması ve kireçlenmesinden kaynaklanan bu hastalık için bazı önlemleri almak mümkündür. Özellikle yiyecek tüketimine dikkat ederek bu ağrılardan uzak durmak mümkündür.

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Doymuş Yağ Tüketmeyin

Özellikle hayvansal yağları mutfağınızdan çıkarın. Eklem ağrılarından şikayet ediyorsanız doymuş yağ kullanmayın. Özellikle birçok ürünün içinde yer alan palm yağı kesinlikle tüketilmemelidir. Doymuş yağların yerine daha bitkisel yağların tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Eklem ağrılarınızı sonlandırmak veya azaltmak için doymuş yağını yemeklerinizden uzak durun. Ayrıca trans yağlar ve yağda kızaran tüm yiyecekleri tüketmeyin. Lezzetli börekler ve poğaçalar gibi yiyeceklerde bulunan yağlarda romatizma ağrılarını arttırmaktadır.

Şekeri Hayatınızdan Çıkartın

Özellikle çayınıza kahvenize attığınız şeker ve diğer tüm şekerli yiyecekleri hayatınızdan çıkarın. Paket ve aşırı derecede tüketilen meyvelerde romatizma ağrılarını arttırmaktadır. Taze meyvelerden belli miktarda tüketmek en doğru karardır. Romatizma bir insan vücudu için çok önemlidir. Daha kaliteli yaşam için eklem ağrılarınızı azaltmak mümkündür. Yaşamınızda şeker ve şekerli yiyeceklere yer vermezseniz daha sağlıklı günler geçirmeniz mümkün olacaktır.

Omega 6 Yağ Asitlerini Tüketmeyin

Gereğinden fazla tüketilen omega 6 yağ asidi direk romatizmaları etkileyeceğinden ağrıları da giderek arttırmaktadır. Salata sosları ve mayonezlerde çok bulunana bu madde aşırı tüketildiğinde insan sağlığına zarar vermektedir. Kimyasal içerikli yiyeceklerin içinde yer alan omega 6 yağ asidi romatizmaları olumsuz yönde etkilemektedir. Daha taze ve daha doğal yiyecekler tüketerek romatizma ağrılarınızı azaltın.

İşlenmiş Karbonhidratlar

Beyaz un mamüllerinden de uzak durmanız gerekiyor. Bunlar; ekmek, bisküviler, krakerler ve hamur hammaddeli tatlılar.

Yağda Kızartılmış Gıdalar

Özellikle fast-food sektöründe sıklıkla başvurulan lezzetine kıyasla çok fazla zarar içeren yağda kızartılmış besinler sizin düşmanınızdır. Kızartmak yerine haşlayabilir ya da ızgarada pişirebilirsiniz.

Trans Yağlar

Pastanelerde satılan börekler, poğaçalar, günlük atıştırmalıklar büyük oranda trans yağ içerir. Margarin içeren her türlü gıdadan uzak kalmak size sağlıklı bir yaşam sağlayacaktır.

Aspartam

Günümüzde şekerlerde, sakızlarda ve diyabet hastalarının kullandığı tatlandırıcılarda mevcut olduğunu bildiğimiz aspartam, ne yazık ki eklem ve bağışıklık sisteminize zarar veriyor.

Glüten

Glüten intoleransı hastalarının yanında herkes glütenin eklemlere verdiği zarardan etkilenir. Bağışıklık sisteminizi zayıflatır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.