Diş Ağrısı İçin Sarımsak Tedavisi


Çektirdiği acı ve yaşattığı çaresizlikten dolayı dünyanın en zor ağrılarından biri olan diş ağrısı için sarımsak tedavisi tarifleri…

Her seferinde zamansız ve talihsiz bir şekilde yakalandığınız diş ağrılarınız için sizlere sarımsak kullanarak çareler üretebileceğiniz öneri listesi hazırladık. Ağrısını çekmek çok güçtür ve genellikle uyumaya çalıştığınız sırada meydana gelir.

Çürük, kırık, apse ya da diş eti enfeksiyonları gibi durumlarda oluşan diş ağrısı nasıl geçer sorularına birkaç küçük öneri…

Sarımsağın ezilmesinden sonra ortaya çıkan allisin adlı sülfür bileşiği, güçlü anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar  özelliğine sahiptir.

Diş apseleri, diş eti enfeksiyonları ve ağrıları için sarımsağı 5 farklı yöntemle kullanılabilir. Eğer bu yöntemleri uygulayarak 3-4 gün geçirmenize rağmen halen ağrılarınız devam ediyorsa doktora gitmeniz önerilir. Ayrıca hamileler ve emzirenler için de kullanmadan önce doktor gözetimine girmesi tavsiyedir.

Sarımsak ile diş ağrısı tedavisi

Yöntem 1: Sade Sarımsak

1 diş sarımsağı dövdükten sonra diş çevresi ve üzerine uygulandığında içeriğindeki anti-mikrobiyaller ile patojenlerle mücadele eder. Sarımsağın anti-inflamatuar özelliği sayesinde şişikler ve ağrılar kısa sürede yok olur.

Ardından ağzınızı ılık su ile yıkayın. Bu tedaviyi günde 3 kez uygulayabilirsiniz.

Yöntem 2: Sarımsak sulu gargara

Diş ağrısı ve ağız enfeksiyonlarını önlemek için sarımsak sulu gargara yapabilirsiniz. Piyasada satılan birçok gargara ürününde alkol bulunur. Alkolün diş tahrişine sebep olduğu bilinir. Eğer doğal yolla bu işlemi yapmak isterseniz çözümünüz sarımsak olacaktır.

Malzemeler: 1 çay kaşığı sarımsak suyu, 1 çay kaşığı sofra tuzu, yarım su bardağı ılık su

Nasıl yapılır?

Sarımsak gargarası hazırlamak için tüm malzemeleri bir kaba dökerek karıştırın. Karışımı gargara yaparak 1 dakika boyunca ağzınızda dolaştırın. Tükürdükten sonra ağzınızı ılık su ile temizleyin. Bu tedaviyi günde 3-4 kez yapabilirsiniz.

diş ağrısı gargarası

Yöntem 3: Sarımsak, Karabiber ve Tuz

Diş ağrıları, diş eti enfeksiyonları ve apseler için deneyebileceğiniz diğer bir doğal formül de sarımsak, karabiber ve tuz karışımıdır.

Karabiber ağrıyı azaltarak sarımsağın anti-mikrobiyal özelliğini artırır. Tuz, diş etlerinin aşırı su çekmesine yardım ederek iltihabı azaltır.

Nasıl hazırlanır: 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı ezilmiş sarımsak suyu

Malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra etkilenen bölgeye pamuklu çubuk ile sürün. Ağrı azalmaya başlayana kadar o bölgeye takviye etmeye devam edin. Ardından ağzınızı ılık su ile durulamayı unutmayın.

Yöntem 4: Sarımsak ve karanfil yağı

Karanfil yağı ve sarımsak ikilisi apse temizliği için müthiş bir ikilidir. Karanfil yağının uygulandığı bölgeyi uyuşturma etkisi vardır. Bu faydası ile geçici ağrı kesici olarak yararlanılabilir. Sarımsak suyu da enfeksiyonları yok edecektir.

Malzemeler: 1 çay kaşığı karanfil yağ, 4 diş sarımsağın suyu

Ezilmiş sarımsaktan suyunu çıkartın. Üzerine karanfil yağı döküp karıştırın. Karıştırdığınız suya pamuk ya da pamuklu çubuk batırarak diş üzerine uygulayın. Pamuğu 10 dakika beklettikten sonra ağzınızdan çıkarın ve ağzınızı ılık suyla yıkayın.
Bu yöntemi günde 3 kez uygulayarak 4-5 gün tekrarlayabilirsiniz. Eğer ağrınız şiddetliyse 10 dakika süreyi uzatabilirsiniz.

diş ağrısı için sarımsak suyu

Yöntem 5: Sarımsak ve kaya tuzu karışımı

Yüksek miktarda mineral barındıran kaya tuzu ile sarımsağı birleştirirseniz diş çürümelerinin önüne geçebilirsiniz.

Tarif: 1 çay kaşığı sarımsak suyu, çay kaşığının çeyreği kadar kaya tuzu

Malzemeleri karıştırarak dişin üzerine yerleştirin ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra ağzınızı temizleyin. Bu tedaviyi günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.


İçeriği faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz :)
Kapat