Tarçınlı Suyun Faydaları


Tarçınlı suyun faydalarını biliyor musunuz? Tarçınlı su zayıflatır mı? Faydaları nelerdir?

Türk mutfağında en sevilen baharatların başında gelen tarçın, kendine has aroması ve sağlığa faydalı sayısız özelliği ile ön planda olmaya devam ediyor. Lezzetinden ötürü çay olarak da tüketilen tarçın, Latince Cinnamomum isminden türetilmiştir. İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde benzersiz bir koku ve aromaya sahiptir. Sağlığa faydalı olan tarçının içeriğindeki sinnameldehit maddesi de pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve antiflamatuar özelliğine de sahiptir.

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar tarçınlı su içmenin özellikle Alzheimer hastalığına iyi geldiğini ve nörolojik bir rahatsızlık olan Parkinson hastalığında da engelleyici olduğunu ortaya koymuştur.

Kanser hücrelerinin oluşumunu ve çoğalmasını engelleyen antioksidan bileşenlere sahiptir.

Tarçınlı suyun DNA hücrelerinde meydana gelen hasara karşı vücudu koruduğu da bilinmektedir ve hücre mutasyonuna da engellemektedir.
Anti-viral özelliği vardır ve tarçınlı su içmek aynı zamanda anti-mikrobik özelliğinden de faydalanmayı sağlar. Tamamen doğal bir antibiyotik olarak da enfeksiyonlarla mücadelede önemli rol oynar.

Bağışıklığı güçlendiren tarçınlı su, hastalıklara karşı direnç sağlar.

Alerjiye iyi gelir ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltan anti-flamatuar etkiye sahiptir. Histamin reaksiyonlarının önüne geçer ve alerjiden kaynaklanan semptomları azaltır.

Halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetleri azaltan tarçınlı su özelikle romatizmal hastalıklar açısından korucudur.

Tarçınlı Su Neye İyi Gelir?

Ani yükselen kan şekerini kontrol altına alan ve anti-diyabetik özelliğe sahip olan tarçınlı su diyabet riskini azaltır ve hastalığın tedavisinde yardımcı bir unsurdur.

Doğal antibiyotik olması nedeniyle cilt üzerindeki kızarıklık ve iltihaplanmaya iyi geldiği gibi, alerjik reaksiyonları azaltan anti-mikrobik özelliğe sahiptir.

Tarçınlı su ile sık sık ağız gargarası yapmak, aft, ağız kokusu, diş çürümesi gibi sorunlara sebep olan bakterilerin çoğalmasını engeller.

Yüksek tansiyona iyi gelir ve kabızlık gidericidir.

Stresi azaltır ve stresten kaynaklı baş ağrılarına, yüksek kolesterole iyi gelir. Kandaki LDL yani kötü kolesterol ve Trigliserid değerlerini düşürürken, iyi kolesterol olarak bilinen HDL değerlerinin yükselmesini sağlar.

Tarçınlı Su Zayıflatır Mı?

Zayıflamaya yardımcı olan tarçınlı suyun içeriğindeki enzimler özellikle karın bölgesindeki yağları yakmakta yardımcıdır ve bu bölgedeki kan damarlarını uyarıcı özelliğe sahiptir.

Kan seviyesini düşürmesi sonucu tarçınlı su içmek kilo vermekte oldukça etkilidir. İnsülin direncinden kaynaklanan ani açlık duygusunun ve şeker yükselmesinin önüne geçerek tokluk hissi verir.

Vücut ısısının yükselmesini sağlayan termojenik özelliği sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Besinlerin mideye ulaşma hızını yavaşlatır.

Tatlı krizlerini önlemekte etkili oldu gibi, ödem attırıcı özelliğiyle zayıflamaya yardım eder. Tarçınlı su içmek zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Tarçınlı su içerken yapılan diyet ve egzersiz çok daha yüksek miktarlarda kilo vermeyi sağlar.

Tarçınlı su faydaları, diyete faydaları

Tarçınlı Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Zayıflata tarçınlı su diyeti için 3-4 adet kabuk tarçını bir bardak su içinde kaynatıp içine 2 çay kaşığı bal ve 2 tane karanfil eklemek yeterli olacaktır. Elde edilen suyu sabahları açken ve yatmadan önce tüketmek kilo vermeyi sağlar.

Sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programı ile birlikte yapılması önerilen tarçınlı su diyeti iki hafta boyunca uygulanabilir. İştah azaltmaya yardımcı olduğu için fazla yemeyi önler. Bu süreçte aşırı yağlı besinlerden, gazlı, şekerli içeceklerden ve yüksek karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır.

Tarçınlı Su Nasıl ve Ne Kadar Tüketilmeli?

Tarçınlı su hazırlarken hem kabuk, hem de toz formunu kullanmak mümkündür. Hazırlanan suyun sabahları aç karnına ve gece yatmadan hemen önce içilmesi önerilirken, gün boyu ara öğünlerde de tüketilebilir.

Karışımı sadece su ve tarçınla birlikte hazırlamak, bal ve karanfil eklemeden de içmek tercih edilebilir. Zayıflatma etkisinden daha fazla yararlanmak için tarçınlı suyun içine zerdeçal ve limon ya da yeşil çay da eklenebilir. 15 günlük periyodlar halinde tüketilmesi önerilir ve günlük 1,5 litre tarçınlı su içmek yeterlidir.

Tarçınlı Su Zararları ve Yan Etkileri

Her konuda aşırıya kaçmak zararlı sonuçlara neden olabileceği gibi tarçınlı suyu fazla tüketmek de yan etkilere sebebiyet verebilir. Özelikle aşırı tüketimde kabızlık yaşanabilir.

Yüksek tansiyonu olan kişilerin tarçınlı su içerken mutlaka dikkatli davranmaları önerilir ve ani tansiyon düşmelerinden kaçınmak için fazla içmemeleri gerekir.

Kan şekerini düşüren bir etkiye sahip olan tarçınlı suyu ameliyat gibi operasyonlardan en az 15 gün önce tüketmeyi bırakmak gerekir.

Gebe kişilerin mutlaka hekimlerine danışarak tüketmeleri önemlidir.