Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

Kadınların güzelliklerinden ve şıklıklarından ödün vermek istememeleri nedeniyle bir türlü vazgeçemediği topuklu ayakkabılar, pek çok ciddi sağlık sorununa da davetiye çıkarıyor. Kadınlarda gözlemlenen birçok ayak probleminin kaynağı, topuklu ayakkabılar olabilmektedir.

Topuklu ayakkabılar çok zarif ve şık bir görünüm sağlamakla birlikte, bazı sakıncaları da göz ardı edilmemeli ve ayak sağlığı önemsenmelidir. Yüksek topuğa sahip ayakkabılar, kadınların ayaklarında ve bacaklarında, kilometrelerce yol yüründüğünde ortaya çıkan etkilere ve yıpranmaya neden olmaktadır. Topuklu ayakkabıların, ayak sağlığını olumsuz etkilediği noktalar aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Topuklu Ayakkabının Zararları

  1. Sıkılıkla giyilen topuklu ayakkabılar, leğen kemiği kaslarının ve alt – üst ekstremite kaslarının gerilmesine yol açarak, vücut genelinde biçim ve denge sorunlarına yol açmaktadır.
  2. Yüksek topuklu veya platformlu ayakkabılar, ayaklarda ve bacaklarda ağrıyı artırabilmekte, bu durumun etkisiyle de; çeşitli şekil bozuklukları ile bel ve diz bölgelerindeki çeşitli sorunlara ortam hazırlamaktadır.
  3. Yüksek topuklu ayakkabılar, denge bozukluğuna neden olması dolayısıyla, düşme riskini arttırmakta ve eklem bağ dokusunda birtakım sağlık problemlerine neden olmaktadır.
  4. Uzun süre giyilen topuklu ayakkabılar, ayakların öne kaymasına, bu nedenle de çekiç parmak veya callus denilen nasırların oluşmasına, stres kırığı durumunun yaşanmasına, achilles tendonunun kısalmasına, tırnak yapılarının bozulmasına ve tırnak batmalarına sebebiyet vermektedir.
    Topuklunun Zararları Nelerdir?
  5. Topuklu ayakkabılar, başparmakta yamulma ve ağrıya neden olan kemik çıkıntısı oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
  6. Çok fazla topuklu ayakkabı giyen kadınların, ayak bileklerinin ayakkabı zeminini iyi kavrayamaması nedeniyle, sıklıkla ayak bileği burkulması ile karşılaştıklarına şahit olunmaktadır.
  7. Hamilelik durumunda giyilen topuklu ayakkabılar; Bacak kramplarına, sırt ve bel ağrısına, denge kaybına, kasların gerilmesine, ayakların şişmesine ve düşme riskine neden olabildiğinden, ilgili dönemde kadınlar kesinlikle topuklu ayakkabı tercih etmemelidirler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.