Şifalı Papatya Reçeteleri

Günümüzde pek çok farklı uygulaması olan papatya gerek esansiyel yağlar olarak, gerekse çay formunda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Alternatif tıpta önemli bir yere sahip ola papatyanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Binlerce yıldır kullanılıyor ve tam anlamı ile şifa dağıtıyor.

Eski Mısır’da sıtma tedavisi için kullanılan papatya, Alman mitolojisinde de önemli bir figür olarak karşımıza çıkıyor. Odin’in gönderdiği ve kötülüklere, hastalıklara karşı koruduğu inanılan 9 bitki içinde papatya da bulunuyor. Roma döneminde migren ağrılarının tedavisinde kullanıldığı gibi, idrar yolu enfeksiyonları için de sıklıkla tüketildiği biliniyor.

Dünyanın pek çok yerine uykusuzluk veya ödem söktürücü olarak da kullanılmış olan papatyanın faydaları içinde lumbago, romatizma gibi hastalıklara iyi gelmesi, boğaz ağrısını geçirmesi ve yorgunluğu alması da sayılabilir.

Papatyanın Sağlığa Faydaları

1- Hipnotik ve Yatıştırıcı Etkisi

Uyku getirme özelliği ile rahatlatıcı özelliğini aynı anda elde etmek için papatya çayı içmek gerekiyor. Bu çay hiper-aktif çocuklar üzerinde veya bebeklerde de sakinleştirici etkisi nedeniyle kullanılabiliyor. Pek çok ürünün içinde bulunan papatya anksiyete hastalığına iyi gelmektedir.

2- Sindirim Sistemini Rahatlatır

Şişkinliği alan papatya aynı zamanda gaz gidericidir ve spazmları da engellemesi bakımından yaygın şekilde kullanılır. Özellikle ishale ve kabızlığa iyi gelen papatya, mide ağrıları üzerinde de etkilidir. Hazımsızlık çekilmesi durumunda veya kusmayı engellemek için de papatya tedavisi uygulanabilir.

Papatyanın faydaları içinde huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelmesini de sayabiliriz. Sindirim sitemine iyi gelmesiyle birlikte divertikül iltihabıyla savaşır.

3- Enfeksiyonlara İyi Gelir

Çok ağır olmayan hafif enfeksiyonlarda papatya oldukça etkili bir yöntemdir. İlaç tedavisi gerektirmeyen küçük iltihaplanmalarda kullanılabilir ve özellikle sıcak banyolarda uygulandığında sistit hastalığına iyi gelmektedir. Kış mevsiminde soğuk algınlığı tedavisi için faydalanılabilir. Özellikle çay olarak demlenerek buharının solunması soğuk algınlığı ile mücadelede etkili bir yöntemdir.

Cilt enfeksiyonlarında papatyayı lapa halinde kullanmak veya suyunu losyon olarak kullanmak ya da gargara yapmak hem ağız ve diş eti iltihaplanmalarına, hem de ciltteki küçük enfeksiyonlara iyi gelir. Göz enfeksiyonlarında da losyon şeklinde kullanmak rahatsızlığı gidermekte yardımcıdır.

Papatyanın Diğer Kullanım Alanları

 • Hemerodin sebep olduğu tahrişi tedavi etmek için papatya merhemi kullanılabilir.
 • Ağrı dindirici özelliği bulunan papatya çayı lumbagoya iyi gelir ve migren üstünde etkilidir. Aynı zamanda adet sancılarını gidermekte de yardımcıdır.
 • Romatizmadan kaynaklı ağrılar için bitki lapası şeklinde uygulanan papatya ağrıları giderir ve romatoit artrit üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Çürük dişlerin ağrısını hafifletmek için papatya merhemi kullanılabilir.
 • Uyuşturucudan uzaklaşmak veya bırakmak konusundaki mücadelede son derece etkilidir.
 • Şeker hastalığına iyi gelen ve kontrol altına alan papatya özellikle çay olarak her gün tüketilmesi halinde kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcıdır.

Kolay, Pratik ve Doğal Papatya Reçeteleri

Adet Dönemi İçin Papatya Çayı

Adet Sancıları İçin Papatya Çayı

Adet dönemindeki sancılı süreci hafifletmek ve adeti düzene sokmak için papatya çayı kullanılabilir.

Malzemeler:

 • 15 gram yani 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya
 • 1 su bardağı içme suyu

Yapılışı: Bir tencerede malzemeleri kaynatın ve ılıması için bekleyin. Sıcak içilmesi tavsiye edilir.

Baş Ağrısı İçin Papatya Kürü

Migren ağrılarına iyi gelen papatya, anksiyete sorunlarında da yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Alkol kullanmaması gereken kişiler için bu reçete uygun değildir.

Malzemeler:

 • 1 litre beyaz şarap
 • 3 çorba kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği

Yapılışı: Bir tencerenin veya cam kavanozun içinde 1 litre şarabı ve papatyaları koyun. Demlenmesi için 10 gün boyunca bekleyin.

10 gün sonra sabah ve öğlen 1 su bardağı olmak üzere 2 bardak tüketin.

Sivilce İçin Papatya Kürü

Sivilce ve akneler için Papatya Kürü Tarifi

Akne ve sivilce oluşumunu engellemek ve bu problemlerle etkin şekilde savaşmak için papatya suyunu doğrudan sorunlu bölgeye uygulamak yeterli olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 su bardağı içme suyu
 • Pamuk

Yapılışı: Bir tencerede papatyayı su ile beraber kaynatın ve 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

Ilık şekilde pamuğu bu su ile ıslatarak sivilce ve akne olan bölgeler üstünde dairesel hareketlerle masaj yapın. Duş alana kadar papatya suyunun cildinizde kalması daha etkili sonuç almanıza neden olur.

Sindirime Yardımcı Papatya Reçetesi

Sindirim sistemini rahatlatan papatya yağı ishale ve kabızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca sindirim sistemindeki rahatsızlıklardan kaynaklanan kramp, iltihap ve ağrılar üstünde de etkilidir.

papatya bal

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 su bardağı içme suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı: Suyu ve papatyaları bir tencereye koyarak kaynatın.

Kaynadıktan sonra altını kapatarak 15 dakika kadar demlendirin ve sonrasında içine bal katarak tatlandırıp sıcak olarak her öğün öncesi tüketin.

Doğrudan tüketebileceğiniz gibi bu karışımı isterseniz cildinize de uygulayabilirsiniz. Özellikle kirden arınmış, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için bu karışımı düzenli olarak tatbik edebilirsiniz. Akne ve sivilceler üzerinde de etkili olan papatya aynı zamanda çok sayıda hastalık semptomunun ortadan kaldırılmasında da yardımcıdır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.