Vücuttaki Ağrıların Sebebi D Vitamini Eksikliği Olabilir


Günlük yaşamda sık sık ağrı yaşayan, kollar ve bacaklarda halsizlik hissi bulunan 14 Bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda ortak noktanın D vitamini eksikliği olduğu tespit edildi… Detaylar,

D vitamini, hayatın her alanında aktif bir yaşam için oldukça gereklidir. Bu gereklilik kimi zaman ayaklarımız içinken kimi zaman ise kollarımız ve eklem bölgelerimiz içindir. Sosyal hayatta birçok sorun yaşayan 14 bin üzerinde hastanın kendisine başvurması sonrasında bir araştırmacı doktorlar ile iletişime geçen ve detaylı bir araştırma yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı doktor aslında bu eklem ve kas problemlerinin büyük bir kısmının D vitamini eksikliği sebebiyle olduğunu raporladı.

D Vitamini Eksikliğinin Sebepleri

  • Nedenleri arasında D vitamini içeren besinlerin tüketilmemesi başta geliyor.
  • Ayrıca kuşkusuz ki güneş ışınlarının eksikliği de bu vitamini alamamamıza sebep oluyor. Bu nedenle gündelik hayatta güneş ışınları alımını düzenli hale getirmek birçok kas ve eklem hastası için iyi bir seçenek olacaktır.

Olası bir D vitamini eksikliği probleminde ise alınabilecek önlemler ve besinler de mevcuttur.

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Protein ve Yağ Kullanımını Arttırın

Protein içerikli besinler içlerinde yüksek oranda D vitamini barındırır. Bu besinler;

  • balık türleri
  • haşlanmış yumurta sarısı
  • doğal tereyağı
  • kırmızı et

Ek olarak, kapalı ve ışık görmeyen ofislerde çalışan bireyler günde 2-3 kez de olsa güneşlenmeye çıkarak 10-15 dakika yürümesi gerekir.

D Vitamini Eksikliği Sonuçları

D vitamini eksikliğinin olası sonuçları ilk olarak zayıflama ile görülür.

Depresyon, sinirli duygusal hallilik, kaslarda kasılmalar ve halsizlik, uyku sürelerinde artış, saç beyazlaması, dişlerde döküntü, kemik ve eklem bölgelerinde sızı ve ağrılar ve yaşlılarda kalça kırıklarına kadar giden sorunlar görülür.

Eğer yazımızda saydığımız rahatsızlıklar ya da belirtiler sizde de mevcutsa hiç zaman kaybetmeden aile hekiminize başvurmalı ve gerekli takviyelere başlamalısınız.