B12 Eksikliğinin Belirtileri

İnsanlarda yaşam kalitesinin düşmesine neden olan rahatsızlıkların başında b12 eksikliği gelmektedir. Özellikle beslenme alışkanlığındaki yanlışlıklardan meydana gelen bu eksiklik, kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir.Vitamin takviyesi ve beslenme değişiklikleri ile tedavi edilebilen B12 eksikliğinin belirtileri ise sizin için yazımızda listelendi…

B12 Vitamini Eksikliği

Günlük yaşamınızda aşağıdaki belirtilerden birkaçını yaşıyor veya hissediyorsanız gecikmeden aile hekiminize başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

  1. Yorgunluk ve Halsizlik

Tüketilen karbonhidratlar, B12 vitamini sayesinde glikoza dönüşmektedir. Bu da hücreler için gerekli olan enerji ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Söz konusu vitaminin eksikliği ise hücrelerde yeterli enerjinin bulunmamasına yol açmaktadır. Enerjisi yetersiz olan hücreler de vücutta sürekli bir yorgunluk ve halsizlik halinin oluşmasına neden olmaktadır.

  1. Uyuşmalar ve Kramplar

B12 vitamini sadece kan hücrelerinin oluşumunda değil, aynı zamanda sinir sisteminin de düzenli ve sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Gereğinden az miktarda B12 vitaminin olması ise, vücudun birçok bölgesinde uyuşma ve krampların artmasına neden olmaktadır. Bu uyuşma ve kramplar, özellikle yaygın olarak kol ve bacaklar ile parmaklarda meydana gelmektedir.

  1. Daha Sık Hasta Olmak

B12 vitaminin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi, en az diğer vitaminler kadar önemli olmaktadır. Bu vitaminin eksikliği sonucunda, kan hücresi üretimi azalıp, enerjileri de azaldığından vücudun bağışıklık sistemi de zayıf düşmektedir. Bu nedenle B12 vitamini eksik olan kişiler, daha önceden olmadığı kadar sıklıkla hastalıklarla uğraşmaktadır. Hatta hastalıkların çeşitliliğinde de artış gözlemlenmektedir.

B12 Eksikliği Belirtileri: Dil yapısında değişme

  1. Dil Yapısında Değişme

B grubu vitaminler, yağları sentezleme ve metabolizmanın hareketlerini düzenleme gibi bir çok işlevi yerine getirmektedir. B12 vitaminin eksikliğinden en çok etkilen uzuvların başında ise dil gelmektedir. Bu eksiklik nedeni ile dilde çatlaklar oluşması ve yapısında bozulmalar görülmektedir.

  1. Cilt Renginde Solukluk

B12 vitaminin eksikliği kansızlık sorununu da oluşturduğundan, cilt için gerekli kan akışı da sağlanamamaktadır. bu nedenden dolayı, B12 vitamini eksikliği yaşayanların cilt renklerinde solukluk meydana gelmektedir.

  1. Hafıza Problemi ve Konsantre Olamama

B12 vitamininin eksik olması, beyindeki sinir sistemini olumsuz etkilediğinden, hastalar konsantre olma problemi yaşamaktadır. Ayrıca, beynin hafıza ile ilgili bölümünde sorun oluşması ile de hatırlama problemleri yaşanabilmektedir.

  1. Nefes Alma Sorunları

Kansızlık beyinden alınan emirlerin daha fazla enerji harcayarak ve hızla iletilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle B12 vitamini eksikliği olanlarda nefes ritimleri bozulmakta ve nefes darlığı bile oluşabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.