D Vitamini Nelerde Bulunur?

Sağlığımızın devamı ve kaliteli bir hayat sürebilmek için vücudumuzun vitaminlere ihtiyacı bulunmaktadır. Bazı vitaminler pek çok besinde bulunabildiği gibi bazıları daha az yerde barınmaktadır. D vitamini bunlardan bir tanesi olup, yağda çözünebilen bir vitamin türüdür.Esasen güneş ışınlarından elde edilebilmektedir. Halk arasında güneş vitamini olarak da adlandırılmaktadır. Gıdalarda doğal olarak bulunmamakta bu nedenle yağ içerikli olan sınırlı sayıdaki besinde bulunmaktadır. Güneş ve bazı besinler yoluyla alınan bu vitamin önce karaciğer sonra böbrekler yoluyla değişip, vücut için daha faydalı olan son haline ulaşmaktadır. D vitamini nedir ?, hangi besinlerde bulunur ? gibi sorular en çok merak edilen konulardandır.

D Vitamini Faydaları

D vitamini insan vücudu için son derece gerekli vitaminlerden biridir. Doğal yollardan bulunması ve alınması zor olduğundan son derece kıymetli bir vitamindir.

D vitamini temel faydası, kemik sağlığı ve kasların işlevlerini yerine getirebilmesidir. Vücudun dengesini kurabilmesi için de son derece önemlidir. Vücudun fosfor ile beraber kalsiyum emilimi sağlaması için çok önemlidir. Bu nedenle çocuklarda D vitamini eksikliği dolayısıyla kalsiyum ve fosfor eksikliği sebebiyle raşitizm denen kemik hastalığı ortaya çıkmaktadır.

D vitamini yeteri oranda alınır ve kalsiyum düzeyi kontrol edilirse yaşlılık döneminde düşmelere ve çarpmalara bağlı oluşan kemik kırıklarında %30’a varan oranda azalma görülmektedir.

Ayrıca yaşlılarda eklem rahatsızlıkları, şeker ve bazı kanser hastalıklarında da koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. D vitamini düşüklüğü sonucunda oluşabilecek bu sorunlar için muhakkak önlem alınmalıdır. Gebelik döneminde takviye olarak D vitamini alımı yapılması ve D vitamini içerikli gıda tüketimi hem anne hem de doğacak bebek için çok önemlidir.

D Vitamini Nelerde Var?

Yazın güneş ışığından bolca faydalanarak D vitamini alabiliyorken kışın ne yazık ki güneşin yüzünü göstermemesi nedeniyle dış takviyelere ihtiyaç duyarız. Bu noktada en iyi kaynaklar yiyecekler olmaktadır. Özellikle yağ yönünden zengin olan besinler tüketilerek D vitaminine olan ihtiyaç giderilebilir. D vitamini yönünden zengin olan bazı süper besinler hakkında bilgi verelim.

D Vitamini Nelerde Bulunur?

  • Somon

Somon bir balık türü olup; bolca D vitamini ile omega-3 yağları içermekte ve kalbin en iyi dostlarından da birisidir. Doğal olarak D vitamini ilaçları kategorisinde olduğunu düşünebileceğiniz bir hayvansal gıdadır.

  • Ton Balığı

Somon gibi ton balığı da D vitamini zengini olan balıklardandır. Kışın balık tüketimini arttırmak bu nedenle çok önemlidir. Hafıza ve zeka gelişimi için de ton balığını düzenli tüketmekte fayda bulunmaktadır. Tazesi ya da konservesini de tüketebilirsiniz. Ayrıca uskumru ve sardalyada da bulunmaktadır.

  • Yumurta

Protein kaynağı ve pek çok derde deva olan küçük mucize yumurta ile D vitamini ihtiyacını önemli ölçüde giderebilirsiniz. Yumurtadan yeteri oranda vitamin alabilmek için gezen tavukların yumurtası olması daha etkili olacaktır. Buradaki en önemli etken tavukların serbest gezerek güneş ışınlarını yeteri miktarda alabilmesidir. Ayrıca vitamin yönünden esas zengin olan yumurta sarısıdır.

  • Dana Ciğeri

Günlük ihtiyacınızın %25’ini elde edebileceğiniz başka bir değerli besin de dana ciğeridir. Kışın rahatlıkla bulabileceğiniz ciğer sayesinde D ve B12 vitamini ile bolca demir takviyesi alabilirsiniz. Sağlığınız için ciğer tüketmenizi tavsiye ederiz.

  • Mantar

Mantar da insanlar gibi güneş ışınlarını sentezleyerek D vitamini üretebilme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle hayvansal gıdalar tüketemeyen vejeteryan ve veganlar için bulunmaz bir nimet olarak düşünülebilir.

  • Süt

Süt saydığımız diğer besinlere nazaran daha az oranda D vitamini içermektedir. Süt ve yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerinden ihtiyacınızın bir kısmını alabilir ve bol oranda kalsiyum ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.