Şeker Hakkında Bilinen Yanlışlar

Zararlı 3 beyazın içerisinde ilk sırada yer alan şekeri hayatımızdan çıkararak aslında kendimiz için en önemli olanı yapmış oluruz. Türk halkının beslenme alışkanlıklarında oldukça önemli bir yeri olan şeker, azaltılarak hayatımızdan çıkarılabilir.

Dünyanın pek çok ülkesinde yapılan araştırmalarda kötü bir hastalık olarak bilinen şeker rahatsızlığı her gün vücudumuza giren şeker oranı ile direkt bağlantılıdır.

Erken yaşlanmadan, sivilce oluşumuna, ciddi sağlık sorunlarından pek çok hastalığa kadar gidebilecek olan sorunlar karşımıza çıkacaktır. Eğer kısa süre içerisinde şekerden kurtulmak isterseniz, yapmanız gereken şeyleri bulabileceğiniz adrestesiniz. Şimdi gelin, doğru bilinen yanlışlara hep birlikte göz atalım!

Şekerle İlgili Bilinmeyenler

Şeker sizi diyabet hastası yapmaz

Şeker tüketimi sizi şeker hastası yapmaz. Bu en çok bilinen yanlıştır. Ancak insanlar bunu göz önünde bulundurmaz. Genellikle genetik eğilimlere bağlı olarak yaşayabileceğiniz sorunlardan dolayı şeker tüketimini de hayatınızda bulundurduğunuz için şeker hastalığına yakalanabilirsiniz. Ama söylediğimiz gibi diyabet farklı bir durumdur. Eğer aile büyüklerinizden birinde varsa sizde de olabileceğini bilmelisiniz.

Şeker ve diyabet

Şeker bağımlılık yapmaz

Herkes şekeri bırakamayacağını savunur. Ama şeker hastalığı bir bağımlılık değildir. Eğer isterseniz şekerden kolaylıkla vazgeçebilirsiniz. Çayınızı, kahvenizi, içeceklerinizi şekersiz tüketerek asıl tatlarını keşfetmeye ne dersiniz?

Genç kalmak için şekersiz hayatı tercih edin!

Cildinizin hatta bedeninizin yaşlanmaması için kesinlikle şekerden uzak durmalısınız. Kolajen moleküllerinin kırılgan ve sert hale gelmesini engelleyerek cildinizin esnekliğini kaybetmesini ve daha hızlı yaşlanmasına sebep olabileceğini biliyor musunuz? Şeker kullanan insan ile kullanmayan insan arasında ciddi bir görünüm farkı olacaktır. Özellikle ileri yaşlarda bunu daha iyi hissedebilirsiniz. Önemli olan görünüm ve sağlıklı kalabilmek ise kesinlikle cildinize gereken önemi önce beslenme ile sağlamalısınız.

Şekeri ne zaman kesmek gerekir?

Diyabet veya diğer insülin problemi olan kişiler kesinlikle doktor kontrolünde beslenme programlarına dahil olmalı. Zaten bir süre sonra kendi kendinizin doktoru olacak ve sağlıklı beslenme koşullarına alışacaksınız.

Genç kalmak için şekersiz hayata geçin.

Çocuk sahibi olmak isteyenler buraya!

Çok fazla şeker tüketiminin; yumurta hücre kalitesini düşürdüğü ve çocuk sahibi olma şansını düşürdüğünü biliyor muydunuz?

Hamilelik sırasında oluşabilecek hamilelik şekeri ya da alerjik astım gibi sorunlarında tetiklenebileceğini bilmelisiniz.

İktidarsızlık sorunu yaşayanlar özellikle testosteron üretiminin azaldığını ve bu sebeple bu sorunu yaşadıklarını bilmeliler.

Odaklanma sorunlarının başında da şeker tüketimi gelmektedir. Özellikle çocuklarda yapılan araştırmalarda ciddi odaklanma sorununun tek sebebi şeker!

Eğer gün içerisinde sık sık susuyorsanız, bilin ki çok fazla şeker tüketiyorsunuz!

Kuru ve kaşıntılı bir cildiniz varsa şeker tüketiminden kaynaklı sorunlar yaşıyorsunuz.

Peki, ne yapmalı?

Var olan pek çok alışkanlığınızı değiştirmek aslında insanoğluna zor gelecektir. Ama gelecekte ve günümüzde sağlık probleminin kapıda olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Yani bedeninize ne kadar iyi bakarsanız o kadar sağlıklı bir birey olarak hayatınıza devam edebilirsiniz.

Özelikle çocukluk zamanından başlayarak beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli ve hem çocuğunuzu bu konuda geliştirirken sizin de ona iyi örnek olmanız gerekmektedir. Böylece ailece sağlığınıza gereken önemi gösterebilirsiniz.

Keyif aldığınız alışkanlıklarınızdan vazgeçin!

Tatlı yemek hepimizin için büyük bir keyiftir. Ancak bunu her gün düzenli olarak yapmak bile bile kendinize zarar vermektir. Sadece sağlıklı beslenmek ve arada ihtiyacınız olduğu zaman küçük bir tatlı tüketmek bedeninize zarar vermeyecektir. 4-5 dilim baklava tüketmek yerine kesinlikle 1 adet sütlü tatlı tüketmeyi tercih edebilirsiniz ki gerçekten muhteşem bir ara öğün olabilir.

Egzersiz ve hareketi hayatınıza dahil etmelisiniz. Çünkü şeker ile çalıştıracağınız hormonlarınızı hareket ile aktif edebilir ve aynı hazzı yakalayabilirsiniz. Mutlu olmak için sadece tatlı yemeğe ihtiyacınız yok. Spor yaparak inanılmaz bir mutluluk yaşayabilir ve kendiniz için en harika çözümleri yaratabilirsiniz.

Protein tüketmeyi unutmalısınız!

Sağlıklı beslenmenin bir diğer koşulu da tabi ki protein tüketimidir. Sadece tek taraflı beslenme yerine düzenli beslenmeyi tercih etmelisiniz. Sağlığınızı riske atmadan düzenli beslenme için elinizden geleni yapmalı ve hareket ile de beslenme şeklinizi desteklemelisiniz. Et, balık, deniz ürünleri, sebze ve meyve tüketimini mutlaka mevsimine göre taze olacak şekilde düzenlemeye özen göstermelisiniz.

Şeker yerine tarçın!

İşte size işin sırrı. Şeker yerine tarçın tüketebilirsiniz. Mesela bir dilim portakalın üzerine ya da 1 dilim ananasın üzerine tarçın dökerek yiyin ve sonucu görün. Gerçekten şeker tüketimini azaltacak ve inanılmaz mutluluk verecek. Hem de kalorisi inanılmaz düşük! Aynı şekilde 1 kase yoğurdun içerisine 2 dilim elmayı doğrayın ve üzerine tarçın serpin. Yediğiniz zaman lezzete inanamayacaksınız.

3 Yorumlar
  1. Ceren

    Şeker yerine gerçekten tarçın tüketince mutlu hissedebilir miyim? Çok ilginç geliyor, mutlaka deneyeceğim.

  2. Tancan

    Muzun üzerine de tarçın döküp yesek acaba aynı etkiyi verir mi?

  3. […] kan şekerine bağlı olarak kan dolaşımında bol miktarda şeker bulunuyor. Vücut da bu şekerden kurtulmak için şekeri idrara dökerek yerine su çeker. Bunun […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.