Bel Ağrılarını Hafifleten 4 Yöntem

Sık sık bel ağrısı yaşıyorsanız ya da belirli dönemlerde yüksek seviyeli dayanılmaz bel ağrıları ile karşı karşıyaysanız size bu ağrıları azaltacak ve dindirecek birkaç önerimiz var.

30-35 yaşlarına gelmiş kadın-erkek her birey mutlaka hayatının bir kısmında bel ağrılarına maruz kalmıştır. Genelde günlük yaşamı olumsuz etkiler ve hareket yetinizi azaltır.

Bel ağrısı genç-yaşlı, kadın-erkek, çalışkan-tembel herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır.

Bel ağrısının sebepleri başlıca; omurga eğriliği, ağır kaldırmak, enfeksiyonlar, fıtıklar, ani yapılan hareketler ve anlık ısı değişimleridir.

Bel Ağrısını Geçiren Yöntemler

Uzman önerileriyle sizlere birkaç yöntem tavsiye edeceğiz. Doktordan önce bunları deneyerek fayda görmeniz mümkün.

1- Topla Masaj

Bu basit yöntemi istediğiniz büyüklükte bir top ile uygulanabilir. Topun üzerine sırtüstü uzanarak bel masajına başlayabilirsiniz. Ağrıyan gölgeye top temas edecek şekilde ileri geri hareketler ile 3 dakika boyunca devam edin.

Bu yöntem hareketsiz kalmanızdan dolayı oluşan bel ağrılarının hafifleyerek yok olmasına yardımcı olacaktır. Günde 5-6 kez tekrarlanabilir.

2- Sıcak Kompres

Bel ağrısı için sıcak kompres

Sıcak kompres yöntemi, sıcak su ya da sıcak havlu ile bel kısmına küçük baskılar yapılarak uygulanır ve belin sürekli sıcak tutulması önemlidir.  Özellikle gece yatmadan önce belinize yapacağınız sıcak kompres ile gece boyunca rahat uyuyabilirsiniz.

Önerimiz; bir sıcak su torbasına kaynar suyu doldurup bel kısmına sabitlemeniz şeklinde olacaktır. Ayrıca havlu ile de destekleyebilir, bölgenin homojen şekilde sıcak kalmasına katkı verebilirsiniz.

3- Lahana ve Süt

Lahana-süt ile bel ağrısı tedavisi

Biraz şaşırtıcı olsa da denediğinizde işe yaradığını görecek ve bu yazımıza teşekkür yorumu bırakmak isteyeceksiniz.

Bir kaba lahana yapraklarını ve sütü koyup 10 dakika bekletin. (tüm yapraklara süt temas etmeli)

Bu sırada belinizi nemli bir bezle temizleyin. 10 dakika sütün içinde dinlenen yaprakları çıkartıp ıslak şekilde belin ağrıyan yerine sarın ve üstünü sarın. 1 saat hareketsiz bekledikten sonra ılık bir duş alın.

4- Maydanoz ve Tuz

Bu yöntem daha basittir ve en az diğerleri kadar etkilidir. Yarım demet maydanozu bir tabağa koyup üzerini su kapatana kadar ılık su ekleyin. İçine 2-3 çay kaşığı tuz dökün.

10 dakika beklettikten sonra maydanozları ağrıyan bölgeye ıslak şekilde yerleştirmeli ve streç film ile bölgeyi sarmalısınız. Sardıktan sonra üstüne sıcak havlu serip o şekilde 1 saat hareketsiz yatmanız yeterli olacaktır.

İsteyenler 1 saat sonunda hafif bir masaj ile tedaviyi destekleyebilir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.