Bebeklere Hangi Aşılar Vurulur?

Hastalıklar, aşı ile önlenebilir. Aşılama sayesinde, eski hastalıklar günümüzde çok daha az yaygındır. Ama tamamen bittikleri de söylenemez. Aşı olan bebek sayısı azalırsa, daha çok bebek hastalanır.

Aşılar ile Önlenebilecek 7 Çocukluk Hastalığı

Difteri (DTaP aşısında ‘D’)w

Belirti ve semptomlar boğazın arkasındaki nefes almayı zorlaştıran kalın bir tabakayı içerir.

Difteri, solunum problemlerine, felce ve kalp yetmezliğine yol açabilecek bir rahatsızlıktır.

Tetanos (DTaP aşısında ‘T’; Lockjaw olarak da bilinir)

Belirti ve semptomlar arasında genellikle vücudun her yerinde olmak üzere kasların ağrılı bir şekilde sıkılması bulunmaktadır. Tetanoz, ağzın açılmasını veya yutulmasını zorlaştırabilen çenenin sertliğine yol açabilmektedir. Tetanos onu alan her 10 kişiden 1’ini öldürdüğü de aşikarıdır.

Pertussis (DTaP aşısında ‘P’, Boğmaca olarak da bilinir)

Belirti ve semptomlar arasında bebeğin yemek yemesini, içmesini veya nefes almasını zorlaştıran şiddetli öksürük nöbetleri bulunur. Bu etkiler birkaç hafta sürebilir. Boğmaca zatürree, nöbet, beyin hasarı veya ölüme neden olabilmektedir. Boğmaca bebeklerde çok tehlikeli bir belirti olabilmektedir. Boğmaca ölümlerinin çoğu 3 aylıktan küçük bebeklerin başına gelmektedir.

Hib (Haemophilus influenzae tip b)

Belirti ve semptomlar ateş, baş ağrısı, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtileri olabilir. Hafif vakalarda herhangi bir belirti veya semptom olmaya da bilir. Beş yaşından küçük çocuklar Hib hastalığı için en büyük risk altında olmaktadır.

Aşılar ile Önlenebilecek 7 Çocukluk Hastalığı

Hepatit B

Belirti ve semptomlar yorgunluk, ishal ve kusma, sarılık (sarı cilt veya gözler) ve kaslarda, eklemlerde ve midede ağrıdır. Fakat genellikle hiçbir belirti veya semptom yoktur.

Hepatit B, karaciğerde hasara ve karaciğer kanserine yol açabilmektedir. Bazı insanlar kronik (uzun süreli) hepatit B enfeksiyonu geliştirebilir.  Bu insanlar hasta görünmeyebilir veya kendilerini hasta hissetmeyebilir, ancak başkalarına bulaştırabilmektedirler. Hepatit B, kronik olarak enfekte olan 4 çocuktan 1’inde karaciğer hasarına ve kansere neden olabilmektedirler.

Çocuk Felci

Belirti ve semptomlar grip benzeri hastalıkları içerebilir veya hiçbir belirti veya semptom olmayabilmektedir. Çocuk felci kalıcı felce neden olabilir ( kol veya bacağını hareket ettiremez veya bazen nefes alamaz) ve ölüme neden olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.