20’lik Diş Ağrısı Nedir? Ne İyi Gelir?

20’lik diş ağrısı ağzın arka kısımlarında meydana gelen diş oluşumundan kaynaklı olarak oluşur. Yirmilik Diş ağrısını hafifletecek, gece rahat uyumanızı sağlayacak önerilerden oluşan listemiz…

Yirmilik Diş Ağrısına İyi Gelen 7 Yöntem

  1. Sarımsak

Antibiyotik, antioksidan yapısı ile yirmilik diş ağrıları hafifletilebilir. Bir diş sarımsak ezilerek 20’lik dişin üzerine yerleştirilir ve bir süre bekletilir. Bunun yanı sıra 1-2 diş sarımsak çiğnenerek de çözüm bulabilmek mümkün olur.

  1. Soğan

Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri ile soğan 20’lik diş ağrılarında oldukça etkili bir etmen olarak bilinir. Bir parça soğanın 20’lik diş üzerine koyulması ya da soğanın çiğnenmesi durumunda ağrı geçirilebilir. Diş bölgesinde oluşan enfeksiyonların yok edilmesinde etkili bir gıdadır.

  1. Karanfil Yağı

Bir parça pamuk karanfil yağına batırılarak ağrıyan bölgeye sürülür ve ağrı geçirilir. Bunun yanı sıra 2-3 adet kuru karanfil koymak ya da karanfil çiğnemek de 20’lik diş ağrısının geçmesi için tercih edilebilecek yöntemler arasında yer alır.

  1. Nane

Nane 20’lik diş ağrısına asırlardır iyi gelen bir baharat olarak bilinir. Anestetik özellikler bakımından oldukça faydalı olan bitki, ağrıyan bölgeye bir miktar nane yağı sürülmesi ile beraber ağrının yok edilmesine yardımcı olur.

  1. Tuz

Diş eti inflamasyonunu azaltan tuz, ağızda gargara yapılarak ağrısının önüne geçilmesinde etken bir rol oynar. Bir diğer yöntem ise, bir parça tuz ile toz biberin karıştırılarak su ile hamur kıvamına getirilmesidir. Ağrıyan diş bölgesine bu macun uygulanır ve biraz bekletilir. Gün içerisinde 2-3 kez bu yöntem uygulanır.

  1. Maydanoz

Maydanoz iyice ezildikten sonra ağrıyan dişin etrafına yavaş bir şekilde masaj yapılarak sürülmesi gerekir. 20’lik diş ağrısının geçirilmesinde etkili olan bitkilerden bir tanesidir.

  1. Limon

Diş ve diş etlerinin güçlendirilmesi için kullanılan limon, C vitamini açısından da zengindir. Bir tutam tuz üzerine 1 çay kaşığı kadar limon kabuğu öğütülerek eklenir ve ağrıyan bölgeye sürülür. Günde iki kez bu karışım sürülerek ağrı sonlandırılır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.