Diş Eti İltihabı için Evde Uygulayabileceğiniz 4 Tedavi

Diş eti iltihabı, hayatımızı büyük ölçüde etkileyen, çok ciddi sorunlar arasında yer almaktadır. Sadece bir dişte değil, zaman zaman birçok dişi kapsayacak şekilde meydana gelen iltihap, ilk başta küçük çaplı olarak görülse de diş kayıplarına dahi yol açabilmektedir. Diş eti iltihabı bir an önce çözüme kavuşturulması gereken, beraberinde kötü kokuya da neden olan, ciddi ağrı ve apseye sebep olan yöntemler arasında yer almaktadır.

Diş Eti İltihabına İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

1 – Papatya

Papatya, diş eti iltihabı ile karşı karşıya kaldıysanız, uygulayabileceğiniz yöntemlerin başında gelmektedir. Dilerseniz çiğ olarak doğrudan diş etinin üzerine uygulayabileceğiniz bu çiçek, genel olarak çay olarak tüketilmektedir. Günde 2 defa tüketmeniz halinde yaklaşık birkaç gün içerisinde diş etinizde meydana gelen iltihabın kuruduğunu görmeniz mümkündür. Papatya diş eti iltihabında sıklıkla kullanılan gıdalar arasında bulunmaktadır.

2 – Adaçayı

Diş Eti İltihabı İçin Adaçayı

Diş eti iltihabı için kullanılan gıdalar, genelde doğada hazır olarak bulunan ve çay yolu ile tüketilebilecek ürünler arasındadır. Ancak diş eti iltihabı ile karşı karşıya kaldığınızda sorun yaşamamanız adına, en kısa süre içerisinde bir doktora gitmenizi ve iltihap kurutucu almanızı öneririz. Adaçayı, tek başına yeterli olmayabilmektedir. Adaçayını da kaynatarak günde iki defa içebilir, hızlı şekilde diş eti iltihabınızın kuruduğunu görebilirsiniz.

3 – Sarımsak

Sarımsak, çok önemli bir ağrı kesici ve antioksidan niteliği taşımakla beraber, diş eti iltihabı için de gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz gıdalar arasında yer almaktadır. Doğrudan çiğ olarak yutmak yerine, ezici ile ezip püre haline getirmiş olduğunuz sarımsağı yalnızca birkaç dakikalığına diş etiniz üzerine uygulayabilirsiniz. Bu nispeten yakıcı olsa da kısa süre içerisinde şişliğinizin indiğini ve söz konusu iltihabın kuruduğunu görebilirsiniz.

4 – Tuzlu Su

Yakıcı, ama doğrudan diş etinize etki ederek iltihabı kurutabilecek olan bir diğer doğal yapım da tuzlu su olacaktır. 1 bardak suyun içerisinde iki tatlı kaşığı tuz atıp ağzınızda çalkalayabilirsiniz. ‘Yaraya tuz basmak’ deyimini ve acısını sizden duyar gibiyiz. Biraz yakıcı olsa da bölgedeki iltihabı kurutmak ve mikropları öldürmek adına tuzlu su çok tercih edilen bir yöntemdir. Bölgeyi temizlemek için çok sayıda kişi tuzlu su yöntemini tercih eder.

Diş eti iltihabı için evde doğal çözümler, bu sorunla karşılaşanların alternatif aradığı yöntemler arasında bulunmaktadır. Siz de doktorunuza danışarak bu yöntemlerden herhangi birini uygulayabilir, kısa süre içerisinde diş etinizde meydana gelen iltihaptan kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.