İnmenin İlk 7 Belirtisi


Beynimize giden kanın akışı kesildiğinde beyin hücreleri hızla ölmeye başlar ve sonucunda felç, yani inme iner. Listedeki inme belirtileri sizi sağlıklı yaşamanız konusunda korur.

Genç-yaşlı herkesin başına gelebilecek bir durum olan inme (felç) beyin hücrelerinin ölmesi sonucu gerçekleşir. Dünyaca ünlü bir araştırmadan alınan bilgilere göre inme sebebiyle hastaneye başvuranların %30’u 65 yaşının altında.

Yüksek tansiyon, sigara ve yüksek kolesterol bu riski artıran faktörlerdendir.

İnme sebeplerini ve belirtilerini bildiğiniz taktirde bu gibi bir durumda en az hasarla hastaneye yetişebilir ve ömrünüzün sonraki kısmını hasta olarak geçirmekten korunabilirsiniz.

İnmenin Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtiler genelde inmeden 1-2 saat önceden ortaya çıkmaya başlar. Bazen de haftalar önceden sinyaller başlar.

1- Zihin tutukluğu

Bu durumda karşıdakinin dediğini anlayamaz, kuracağınız cümleleri toplayamaz ve düşüncelerinizi ifade etmekte zorlanırsınız.

2- Kollarda uyuşukluk – güçsüzlük

Kollardan birinin uyuşması ve zayıflaması durumudur. Genelde sol kolda ve elde görülür. Bu halde olan insanların kollarını baş hizasına kadar kaldırmaları önerilir.

3- Konuşma Zorluğu

Felçten önce görülen en sık durumlardan biridir. Konuşurken harfleri ve sözcükleri yutma, tutukluk ya da mırıldanma şeklinde görülebilir. Bu şekilde olan birini gördüğünüzde onunla iletişimi kesmeden konuşmaya zorlayın ve hemen ambulansa başvurun.

İnme Belirtileri: Yüzde sarkma

4- Yüzde Oluşan Sarkmalar

Yüzün sağ ya da sol kısmının diğerine göre belirgin şekilde sarkması halidir. Bundan emin olmak için gülümsemeyi deneyin. Bozulma varsa hemen doktora başvurun.

5- Denge ve Koordinasyon Bozuklukları

Felç geçirmek üzere olan birinde denge ve koordinasyon bozuklukları görülür. Test etmek için düz bir çizgide yürümeyi ve elinizi burnunuzun ucuna dokundurmayı deneyin.

6- Görüşte Bozulmalar

Bir gözde oluşan ani kararmalar, çift görmeler ve bulanıklıklar yaklaşan inmenin belirtileri olabilir.

İnmenin belirtileri: Baş Ağrısı

7- Sürekli ve şiddetli baş ağrısı

Baş ağrısı, yukarıdaki maddelerin biriyle ya da birkaçıyla birleşirse inme riskinin artması söz konusudur. Eğer normalde de migren veya normal baş ağrıları çekiyorsanız korkmanıza gerek yok fakat böyle bir durum yokken birden ağrılar başlıyorsa doktora başvurmakta fayda var.

Özetle; bu belirtilerin görülmesiyle inme olasılığı artar. Eğer kendiniz bunları yaşıyorsanız çevrenizdekilere bilgi vermeli ve 112 acil servis ile irtibata geçmelisiniz.

Özellikle yüzde sarkma, kolda zayıflama ve konuşma zorluğu çekiyorsanız hiç zaman kaybetmeden acil servisten yardım istemelisiniz.

Sağlıklı günler.