Tatanos Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tetanos genellikle temizlenmemiş yaralar nedeniyle meydana gelen ve tedavi edilmezse ölüme neden olan bir bakteriyel enfeksiyondur. Tetanos aşısı sayesinde gelişmiş ülkelerde nadir görülür.

Tetanos Belirtileri

Kuluçka süresi bir kaç gün ile bir kaç hafta arasıdır. Sonrasında genel bir yorgunluk ve halsizlik hali görülür. Bunu çene kaslarının spazm nedeniyle kasılması takip eder. Yüz kaslarının kasılması kişide sabit bir sırıtma görüntüsüne neden olur.

Spazm kendiliğinden oluşabildiği gibi gürültü veya ışık gibi uyarıcılar tarafından da tetiklenebilir.

Tetanosun diğer belirtileri arasında yutkunma veya nefes alma problemleri, sırt ve boyunda kasılma, idrar yapamama, terleme, anormal kalp hızı ve kan basıncı yer alır.

Ateş, terleme, hızlı kalp atışı ve yüksek kan basıncı görülür.

Tetanos olan kişi zihinsel olarak da uyarı verir. Bebeklerde emmenin zayıflaması ve dolayısıyla sinirlilik görülebilir. Ağır vakalarda özellikle bebek ve yaşlılarda ölüm oranı yüksektir.

Tetanosun Nedenleri

Tetanosa toprak ve hayvan gübresinde bulunan “Clostridium Tetani” isimli bakteri neden olur. Toprak bulaşan yaralarda yara fark edilmeyebilir ya da ciddi görünmese de tetanosa neden olan bakteriler vücuda girmiş olabilir.

Tetanosun Nedenleri

Kirlenmiş bir yaraya ya da paslı metalle oluşan yaraya sahip herkeste tetanos görülebilir. Özellikle çiftçiler ve toprakta çalışma yapanlar risk altındadır. Tetanos şüphesi taşıyorsanız acilen tıbbi yardım alın.

Neonatal Tetanos

Neonatal tetanos yeni doğan bebeklerde genellikle doğum sırasında göbek kordonunun temiz olmayan koşullarda kesilmesi nedeniyle ortaya çıkan tetanostur.

Genellikle bu bebeklerin annelerinin tetanos aşıları tam olmadığı için bebeklerine koruyucu antikorları verememişlerdir.

Tetanos Tedavisi

Hastanın durumuna göre kas gevşetici, sakinleştirici, antibiyotik gibi ilaçlar kullanılır.

Tetanos yüksek ölüm oranına sahip bir hastalıktır. Tedavi ile çoğu insan iyileşebilse de vakaların yaklaşık %30’u hayatını kaybeder.

Tetanos Aşısı

Tetanos aşısı toksoid adı verilen ölü toksinlerden oluşur. Kas içine yapılır. Tetanos aşısının oluşturduğu bağışıklık zamanla azalır. Bu nedenle tekrar doz uygulanması gerekir. Üç doz aşı olmuş ve son 10 yıl içinde güçlendirme dozu yaptırmış bir kişi korunuyordur.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.