Zayıflatan Baharatlar

Hızlı kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak için doğal yöntemleri tercih etmelisiniz. Baharatlar bunun için var. Hem sağlıklı kilo vereceksiniz hem de günlük olarak hayatınıza ekleyeceğiniz ve zaten kullandığınız baharatlardan yararlanmış olacaksınız.

İşte bunun için size muhteşem tavsiyelerimiz olacak. Gelin, baharatlar dünyasını tanımaya başlayalım.

Hangi baharatlar zayıflatıyor?

Tarçın

Tatlı krizlerine en iyi gelen şeydir, tarçın. İnsülin seviyesini düzenlediği için şekere olan ihtiyaç azalır, böylece tatlı ihtiyacı hissetmeden zayıflama sürecini hızlandırmış olursunuz.

Kimyon

Tokluk hissi veren mucizevi bir baharattır. Kimyonu kesinlikle tok kalmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gaz gidericidir.

Kekik

Muhteşem bir baharat var sırada. Kekik; metabolizmayı hızlandıran, yap yakan ve daha hızlı zayıflamanızı sağlayacak olan en özel baharattır. Aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

Karanfil

Hem güzel kokusu hem de vücudunuza olan faydasını öğrenince şoke olacaksınız. Özellikle tatlı krizine girenlerin karanfili hayatından çıkarmaması gerekir. Mesela vücuttaki ödemi atmanızı en hızlı şekilde sağlar. Adet dönemi için muhteşem bir baharattır.

Biberiye

biberiye zayıflatıyor

Tüm dünyada bilim insanları tarafından bir mucize olarak adlandırılan biberiye baharatını hayatınızdan eksik etmemelisiniz. Biberiyenin içinde bulunan karnosik asit, açlık kan şekerinizin düşmesini sağlar ve siz böylece kilo almazsınız.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber zaten Türk damak zevkinin en güzel örneklerindendir. Her yemeğe biraz atacağınız kırmızı biber sayesinde metabolizmanızı hızlandırır, hem daha lezzetli bir yemek yemiş olursunuz hem de zayıflamak için hızlı bir adım atmış olursunuz. Ancak tabi ki porsiyon kontrolünü elden bırakmamalısınız. Kırmızı pul biber vücutta daha fazla yağ yakımı sağlayarak, fazlalıklarınızdan kurtulmanızı sağlar.

Hardal Tohumu

Hardal bitkisinden elde edilen hardal tohumu, metabolizmayı ateşleyen bir baharattır. Hardal bitkisi kas hücrelerini uyarır ve dayanıklılığı arttırarak, kas kütlesinin çoğalmasını sağlar. Siz de düzenli beslenerek, yağ yakımını hızlandırarak, kas kütlenizi arttırabilirsiniz.

Ginseng

Tüm dünyanın vazgeçemediği lezzettir, Ginseng. Çin tıbbında muhteşem bir yere sahiptir. Kök bitki olan Ginseng’ten gelen sağlığa inanamayacaksınız. Stresi azaltır, uyanıklık sağlar ve zihin açıklığı verir. Ayrıca hormonel bozukluğu giderir.

Tane Siyah Karabiber

karabiber ile zayıflama

Yemeklerde, salatalarda kullanabileceğiniz muhteşem bir baharattır tane karabiber. Tüm dünyada bilim insanları tarafından da önerilmektedir. Tane karabiberin içinde bulunan piperinenin yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir. Mesela, tane karabiber yerseniz metabolizmayı 20 dakika yürümüş gibi hızlandırmış olursunuz.

Baharat Karışımı İle Zayıflatan Tarif

Bu kadar baharattan söz etmişken bir de zayıflatan bir tarif vermeliyiz. Tok tutan bu karışım sayesinde daha hızlı kilo verebilir ve özellikle şeker ihtiyacınızı gidermiş olursunuz. Yani tatlı yemeden, metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz.

Zayıflatan Baharat Karışımı İçin Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı toz zencefil
  • 1 yemek kaşığı kırmızı biber
  • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal
  • 1 yemek kaşığı kekik
  • 1 yemek kaşığı karabiber
  • 1 yemek kaşığı kuru nane
  • 1 yemek kaşığı kimyon

Nasıl Hazırlanır?

Baharatların hepsini bir güzel karıştırın. Sebze yemeklerinize ya da et yemeklerinize bu karışımı ekleyin. Hem daha sağlıklı bir yemek yemiş olursunuz hem de kesinlikle tokluk hissiniz artar.

Peki, Bu Baharatları Nasıl Saklamalı?

Öncellikle baharatlı satın alırken birkaç detaya dikkat etmelisiniz. En önemlisi; az ve taze satın almak. Baharatlar açıta beklememeli ve güzel ambalajlı olmalı. Üretim tarihi çok eski olmamalı. Açıkta ve nemli olan baharatları satın almamalısınız. Mutfağınızın en serin yerinde saklamalısınız. Ağzı kapalı kaplarda bulunmalı. Özellikle mümkünse buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Böyle daha uzun süre serin ve taze kalırlar. Kilo ile değil gram ile satın almalısınız. Bayatlamadan tüketmiş olursunuz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.