Ödem Azaltan 11 Ev Yapımı İlaç

Su tutma (ödem olarak da bilinir) çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Yoğun yaşam rutini içinde bu durum sizin de başınıza geliyorsa size 11 ev yapımı ilaç tarifi vereceğiz.

Ayakkabılarınız sıkıyor ya da el ve kollarda şişlikler hissediyorsanız vücudunuz su toplamış yani ödem oluşmuş olabilir. Genel olarak eklemlerin sertleşmesi ve kabarıklaşmasıyla kendini gösterir.

Ödemin Nedeni

En sık görülen nedenleri:

  • Dehidratasyon
  • Yüksek sodyum alımı
  • Vitamin eksikliği
  • Zayıf kan dolaşımı
  • Sıcak hava,
  • Yüksek tansiyon
  • Çoklu tıbbi durumlar ve bazı ilaçlardır.

Ödeme İyi Gelen Ev İlaçları

1- Epsom Tuzu

Bir epsom banyosu yapmak ödemi hafifletmeye yardımcı olabilir. Banyo, fazla sıvıları çekerek yardımcı olur ve boğaz kaslarını rahatlatmaya ve sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur. Banyo için zamanınız yoksa, en azından ayaklarınızı ıslatmaya çalışın.

2- Limon Suyu

Limon suyu, ödeme neden olan aşırı sıvıların bir kısmını atmak için yardımcı olacaktır. 2 tatlı kaşığı limon suyunu bir çay kaşığı bala ilave ederek 1 su bardağı ılık suya ekleyin. Bu ilacın sonuçlarını görmek 2 gün sürebilir.

3- Sarımsak

Sarımsağın çok fazla kullanım alanı vardır. Bu kullanımlardan biri de, vücudunuzdaki suyun tutulmasını hafifletmek için doğal olarak yardımcı olabilecek bir diüretiktir. Bir gün boyunca yediğiniz tüm yemeklere sarımsak ekleyebilirsiniz.

4- Potasyum

Potasyum seviyeniz düşükse, vücudunuzun su tutma olasılığı daha yüksektir. Beslenme programınıza biraz daha fazla potasyum eklemek, vücudunuzu fazla tuzdan arındırmaya yardımcı olarak semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

5- Su

Vücudun susuz kaldığında suyu kesmesi yaygındır. Biraz su içmek, vücuda aradığı suyu vererek ödem atımını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

6- Kızılcık Suyu

Kızılcık Suyunun Ödem Azaltmaya Faydaları

Kızılcık suyu içmek vücudunuzun sıvı seviyenizi düzenlemesine yardımcı olur. Daha fazla yararı olması için, şekersiz halde tüketilmesi gerekiyor.

7- Sodyum Limitlendirmesi

Sodyum alımınızı sınırlandırmak, muhtemel sodyum içerikli besinler tüketmemek semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

8- Elma Sirkesi

Elma sirkesi vücudun PH seviyesini dengelemeye yardımcı olabilir ve vücudunuza potasyum ekler ve sodyum seviyesini azaltır. Su tutulması ayaklarınızda veya bacaklarınızdaysa, ayaklarınızı elma sirkeli suya batırmak çok kısa sürede çözüme ulaştıracak ve ağrı azalacaktır.

9- Buz Torbası

Buz Torbası Tedavisi

Buz paketlerinin şişmiş bölgeye uygulanması, şişliğin azaltılmasına ve ona eşlik edebilecek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

10- Egzersiz

Düzenli egzersiz, kan dolaşımını artırarak vücudunuza yardım edecek ve sıvının tutulmasını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

11- Bitkisel ilaçlar

Bitkisel ilaçlar, ödemin azaltırlmasına sağlıklı bir şekilde katkıda bulunabilir. Farklı ilaçlarla tepkimeye girmemesi için kullanmadan önce aile hekiminize danışmanızda fayda var.

Su tutmayı (ödemi) tedavi etmenin daha pek çok yolu olsa da, bunlar yardımcı olabilecek birkaç fikirdir.Belirtiler birkaç günden uzun sürerse, doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.