Kadınlarda Bel Ağrısının 7 Sebebi

Her kadın hayatının bir bölümünde bel ağrısı yaşar. Fakat bunun sık sık tekrarlanmasının bilinmeyen sebepleri olabilir. Ve bu durum bağlar ile kaslar üzerine aşırı baskıya sebebiyet verir.

Bel ağrısı, sadece kas ve omurgadaki sorunlardan dolayı meydana gelmez. Rahim, yumurtalıklar böbrekler ve sindirim sistemindeki rahatsızlıklar da kadınlarda bel ağrısı şikayetlerine yol açabilir.

Kadınlarda Bel Ağrısının Nedenleri

Kadın-erkek herkeste görülebilen bel ağrısının kadınlarda daha fazla rastlanmasının bir sebebi de kadın pelvisinin daha karmaşık bir yapıdan oluşmasıdır.

Kadınlarda bel ağrısının sebepleri

1- Koksidinia – Kuyruk Sokumu Ağrısı

Kuyruk kemiği diye tabir edilen bölgede oluşan ağrıdır. Bu durumda kuyruk kemiği üzerine baskı yapan her türlü hareket ağrıya sebep olacaktır. Bu durumun yaşanma riski kadınlarda erkeklere göre 5 kat fazladır.

2- Uterin Tümörü

Uterin fibroidleri belirtisiz şekilde iyi huylu olarak yayılabilir. Fakat bazı tipleri bölgedeki sinirleri sıkıştırarak ağrıya yol açabilmektedir.

3- Disk Kayması

Omurga kemiklerini birbirinden ayıran diskler yaşın da etkisiyle incelir ve işlevini yitirmeye başlar. Kaymış disk sinirleri sıkıştırarak kalça ve bel bölgesinde uyuşma, hissizlik ve şiddetli ağrılara sebep olur.

Bel ağrısının sebepleri nelerdir?

4- Böbrek Taşları

Böbreklerde oluşan sert tortular bazen bel bölgesinde de dayanılmaz ağrıları tetikleyebilir. Üreterden geçerken aşırı ağrılar çekmeniz muhtemeldir.

5- Yumurtalık Tümörü

Yumurtalık tümörü bölgedeki sinirleri bastıracak büyüklüğe gelebilir. Belde ani ve dayanılmaz ağrılar meydana gelir. Kötü huylu neoplazmalar çevredeki organ ve kemiklere de zarar vererek farklı semptomların görülmesine neden olur.

6- Osteoporoz

Kadınlarda menopoz dönümünde hormonal değişikliklerden dolayı kemik yoğunluğunun azalması meydana gelir. Osteoporoz, genellikle uyruğu ve spinal omurgaları etkileyerek beldeki ağrıları tetiklemektedir.

7- Endometriozis

Genelde genç kadınlarda görülen bir durumdur. Rahim içindeki endometriyal dokunun olması gereken konumunu değiştirmesi ve yumurtalıklara, oradan da karın bölgesine yayılması halidir. Adet düzensizliğine, sırt ağrısına ve ağrılı adetlere sebep olur.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Sibel

    Ben polikistik over hastalığı var bel ağrısı çok oluyor ve

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.