Anne Sütünü Artıran Doğal Besinler

Hem bebeklerin, hem de annelerin ihtiyacı olan doğal besinler sayesinde anne sütünün kalitesini artırmak mümkün. Anne ve bebek sağlığı için ilk 6 ayda hangi besinleri sıklıkla tüketmeniz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Yulaf

yulaf

Herkesin beslenmesinde eksik etmemesi gereken yulafın sayısız faydası var. Tokluk hissi yaratmasıyla kilo kontrolünü sağlarken bir yandan da sindirimin düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir. Özellikle anne sütünü artıran yulaf emziren bayanlar için sıklıkla tüketilmelidir. Lif ve demir bakımından zengin olduğu için ilk 6 ay süt artırmakta kullanılabilir.

Fesleğen

Fesleğen

Sütte azalmalara hatta kesilmelere neden olan faktörlerden biri de doğrum sonrası yaşanan strestir. Rahatlık veren ve stresi azaltan fesleğen C ve K vitaminleri bakımından da vücuda destek olarak hem anne sütünü artırıyor, hem de bağışıklık sistemine de katkıda bulunuyor. Her gün düzenli olarak taze şekilde salatalarda kullanmak yeterli olacaktır.

Sarımsak

Her ne kadar annelerin tüketmekten kaçındığı bir besin olsa da sarımsak tam anlamı ile doğal bir anne sütü kaynağıdır. Anne ve çocuk sağlığı bakımından son derece önemli olan sarımsak pek çok faydalı besin ihtiva eder ve çocuk gelişimi açısından önemli bir rol oynar. Bol ve düzenli şekilde tüketildiğinde uzun süre emzirme olanağı sağladığı gibi bebeklerin sağlıklı gelişimi için de önemlidir.

Rezene

Doğal besinler içinde anne sütünü artıran rezeneyi de saymak gerekir. Fioöstojen ihtiva etmesiyle süt kanallarının gelişmesinde rol oynayan rezene daha fazla süt gelmesini sağlar. Anne ve bebek sağlığı için günde 2 veya 3 fincan tüketmek yerindedir. Düzenli kullanımda anne sütünün de aynı şekilde artacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Havuç

Havuç ve Havuç Suyu

Tıpkı rezenede olduğu gibi fitoöstrojen bakımından zengin olan havuç süt miktarını artırırken, süt yağının daha kaliteli hale gelmesine yardımcı olur. Salatalara çiğ olarak eklenerek yenilmesi gereken havucun pişmemiş hali çok daha faydalıdır.

Susam

Susam özellikle emzirme dönemindeki kadınların en büyük destekçisidir. Salatalara ya da yemeklere koyularak tüketildiğinde sütteki artış rahatlıkla gözlemlenebilir. Sağlıklı yağlara sahip olan susam anne sütünün kalitesini artırırken, bebeklerin daha sağlıklı gelişmesine neden olur. Etkisini gösterebilmesi için her gün düzenli olarak kullanmak gerekir.

Fındık, ceviz ve badem

Her gün düzenli şekilde tüketilmesi gereken doğal besin kaynakları içinde fındık, ceviz ve badem de bulunmaktadır. Sağlıklı yağlara, pek çok vitamin ve minerale sahip kuruyemişler sayesinde süt kalitesi arttığı gibi, miktarında da çoğalmalar olur.

Su

Günlük yaşamın ayrılmaz parçası olan su emziren annelerin de ilk kaynaklarından biridir. Günlük tüketilmesi gereken miktar en az 2 litre olmalıdır. Anne sütünün artması için vücudun susuz kalmaması gerekir. Anne ve çocuk sağlığı bakımından her gün düzenli miktarda su alımı sayesinde süt miktarı da artacaktır.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. […] Gebelik sırasında diyabet tedavisi değiştirilmeli midir? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.